Blog

Uber São Paulo’da zincirleri kırdı

Yazar: Said Murat – Brezilyadan.com

Uber, özellike Avrupa ve Asya’da birkaç ülkede yaşadığı zorlukların bazılarını Güney Amerika’da da yaşamıştı. Güney Amerika’nın en önemli pazarlarından biri olan Brezilya’ya bu yıl açılan Uber, ülkenin en büyük şehri São Paulo’da büyük protestolarla karşılaşıp, üstüne bir de devletin üst kademelerinden işsizliği artırdığı yönünde eleştiri alınca, eyalet yasaları gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı. Ancak Uber kolay pes etmedi ve hem hızlı uyum gösterdi hem de lobi faaliyetlerine devam etti. Sonunda da bunun meyvesini aldı!

Uber’in kolay uyum sağladığından bahsederken elbette yemeklere ve şehir hayatına alışmasından bahsetmiyoruz (!). Eşsiz çözümler uygulayarak bir şekilde ışıkların açık kalması için akıllarını kullandılar;

Siyah renk zorunlu!

Uber sürücüsü olmak için kendi aracınıza sahip olmalısınız. Her ülke ve şehrin kuralları farklı.  Örneğin São Paulo’nun bir farklı kuralı; aracınızın siyah renkte olması gerekiyor. Aksi halde Uber aracınızı kabul edemiyor.

Kayıtlı olmalılar!

Sürücülerin São Paulo’da Uber ile çalışabilmesi için ayrıca kayıt yapması gerekiyor. Kayıtsız sürücüler, yani vergi ödemeyenler  yakalandıklarında 1700 Real yani yaklaşık 350 Amerikan Doları cezaya çarptırılıyorlar.

UberX ve UberBlack

São Paulo ‘da hizmet veren iki çeşit Uber var. Daha yeni ve VIP araç isterseniz, UberBLack ‘i tercih edebilirsiniz. İsmi size yanıltmasın, tüm Uber araçlar zaten siyah renk. Ancak VIP yerine Black ismini kullanıyor, Uber.

Şimdiden binlere hitap ediyor

Brezilya’da 6 binden fazla sürücüsü ve 500 binden fazla kullancısı olan Uber, Latin Amerika’da büyümeye devam ediyor.