Blog

Uber ‘milyarlık’ bir hedefine daha ulaştı

Söz konusu Uber olunca ‘milyar’ çok sık telaffuz edilir hale geldi zira birkaç milyar dolarlık yatırımlar alması sıradan hale gelen şirketin değerli 70 milyar dolar seviyesine dayanmış durumda. Ancak bu kez ‘milyar’ maddi bir kavram olarak değil yolcu sayısı olarak karşımızda. 

2009 yılında kurulan, 2012 yılında araç paylaşım modelini hayata geçiren Uber, şimdilerde dünyanın 66 ülkesinde faaliyet gösteriyor. 2014 yılında günde ortalama 1 milyon yolculuk Uber sistemi üzerinden yapılırken 2015 yılında bu rakam neredeyse üçe katlandı. Bu yolculuklar arasından biri Uber için çok özeldi; yılbaşı günü Londra’da bir yolcu, kendi aracıyla hizmet veren bir kişinin arabasına binerek 5 sterlinlik bir yolculuk yaptı ve Uber sistemi üzerinden bir milyarıncı yolculuk gerçekleştirilmiş oldu.

Uber, bu başarı şerefine hem sürücü hem de yolcuya 1 yıl boyunca ücretsiz Uber kullanımı hediye ederken İngiltere’deki bir derneğe de bağış yapmış.

2016’da daha fazla şehirde, daha fazla kullanıcıyı hedefleyen Uber belki de 2017’ye girilirken 2 milyarıncı yolculuğuna ulaşmış olacak. Değerinin 100 milyar dolar seviyesine ulaşması da şaşırtıcı olmayacak.