Blog

Tüm gece çalışanlar için ertesi gün çabuk toparlanma önerileri

Girişimciler için en önemli şeylerin başında zaman geliyor. Bu sebeple ürünü – uygulamayı en kısa sürede bitirmek, pazara en çabuk şekilde girmek isteyen girişimler mesai saatleriyle yetinmez, geceleri ve hafta sonları da çalışır. Elbette vücudumuz böyle aralıksız çalışma periyotlarına alışkın değildir. Ne kadar çalışkan ve istekli olursanız olun bir süre sonra enerjiniz düşecek ve kendinizi tükenmiş hissedeceksiniz. Peki bunun üstesinden gelmek için ne yapmak gerekir?

Bu yorgunluktan kurtulmak için yapılabilecek birkaç şey var ve bunlar en azından sizi o gecenin devamındaki günde zinde tutmaya yetecek. Böylece gece çalışmayla kazandığınız zaman gündüz düşük enerji ve uyuşuklukla kaybetmek durumunda kalmazsınız.

1- Kısa bir uyku

İlk ve önemli şey uyku. Tüm gece uyumadığınızı biliyoruz ve böyle bir durumda uykuya zaman ayırmanız zor olabilir. Ancak bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kısa süreli de olsa uyumak toparlanmanıza büyük etki yapacaktır. Örneğin sabaha kadar çalıştıktan sonra 1- 1,5 saat gibi saat gibi kısa bir uyku çekerseniz, ilk uyandığınızda olmasa da bir süre sonra kendinizi çok dinç hissedeceksiniz. Ancak bu uykuyu öğleden sonraya bırakmamaya çalışın. Zira bu kez de gece saatlerinde uykunuz gelmeyecektir.

2- B vitamini alın

B vitamini vücudun enerji üretiminde büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla gece boyunca harcadığınız enerji, tasarrufla geçen uyku yerine gelince B vitamini depolarınız boşalabilir. Bu da gün içerisinde bitkin hissetmenize sebep olacaktır. Peynir ve kırmızı et B vitamini açısından zenginden. Elbette doğal içerikli olmak kaydıyla beslenme destek haplarından da alabilirsiniz.

3- Kortizol hormonunu düşürecek besinler tüketin

Kortizol, böbrek üstü bezlerinin stres durumunda ürettiği bir hormondor. Genellikle geceleri uykuda en düşük seviyeye iner. Ancak uykusuz geçen bir geceden sonra vücuttaki kortizol miktarı çok yükselebilir. Bu da sizde ekstra stres durumuna sebep olabilir. Dolayısıyla uykusuz geçen bir gecenin ardından kortizol miktarını düşürecek besinler tüketmek faydalı olabilir. Kortizol oranını azaltmak için en etkili besin Ginseng olarak bilinir.

4- Şeker ve hamur işlerinden uzak durun

Şeker genellikle çabuk enerji kaynağı olarak bilinir ancak teoride bu doğru olsa da insan vücudu şeker ve karbonhidrata farklı tepkiler verir. Enerjinizin az olduğunu hissettiğinizde şeker ve karbonhidrat tüketmek gerçekten çabuk bir enerji artışı sağlar. Ancak vücuttaki şeker miktarı yükseldiği için insülin salgılanır ve bu ani bir çakılmaya sebep olur. Dolayısıyla bir anda şeker ve karbonhidrat yemeden önceki halinizden bile kötü hissetmeye başlarsınız.

5- Yanlış yağlardan uzak durun

Kızartma gibi yağlı ürünler her zaman zararlıdır. Böyle durumlarda da size daha fazla ağırlık hissi verebilir. Bu sebeple ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durmak lazım. Ancak hafif yağlar en azından daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Elbette akla gelen ilk seçenek zeytinyağı ama hindistan cevizi yağı da böyle durumlarda oldukça faydalı olabiliyor. Beslenme alışkanlıklarımızın içinde önemli yere sahip bir besin olmadığı kesin. Ancak hafif tatlılar yaratmak için kullanılabilir.