Blog

Nesnelerin İnterneti’nde akıllı router’lara da yer var

Nesnelerin İnterneti internete bağlı cihaz sayısını artıracağı için hem bağlantı hizmeti sunan şirketleri hem de donanım üreticilerini kendine çekiyor. Donanım anlamında şimdiye kadar gündelik olarak kullandığımız cihazların akıllı versiyonları ya da onları akıllı hale getiren sensör aksesuarları görüyorduk. Ancak internete çıkış için kullanılan modem ve router’lar bu trendin dışında kalmıştı. Kickstarter’dan çıkan bir ürün olan Almond bu durumu değiştirmeye çalışıyor.

2013 yılında Kickstarter’da akıllı bir router projesiyle başarıya ulaşan Almond, en gelişmiş ürünlerini Amazon üzerinden satışa sunmuş. Birçok cihazın yönetilmesi için kullanılan router’lar genellikle bir bilgisayar ya da akıllı telefon üzerinden ayarlanır. Ancak bu ayarlar bazıları için çok karmaşık olabiliyor. Üstelik günümüzde popüler olmaya başlayan akıllı ev ürünlerini kullanıyorsanız iş daha da karmaşık hale geliyor ve çoğu zaman ayrı bir yönetim merkezi daha gerekiyor.

Ancak Almond router işleri biraz kolaylaştırıyor. Router’ın üzerinde 2.8 inçlik bir dokunmatik ekran mevcut. Bu ekran üzerinden cihazın kendi fonksiyonlarını düzenlemek mümkün oluyor. Bununla birlikte ZigBee isimli akıllı ev yönetim yazılımı da sisteme entegre edilmiş. Dolayısıyla bu sistem ile birlikte kullanılabilen akıllı ev cihazlarını yine router’ın ekranı üzerinden yönetmek mümkün olabilir. Yani sıcaklık arttığında akıllı jaluzinin otomatik olarak kapanma ayarını router üzerinden yönetmek mümkün.

iOS ve Android uygulamalarıyla uzaktan da yönetilebilen Almond router’lar 99 dolardan başlayan fiyatlara sahip. Yani standart 802.11 ac router’lara kıyasla çok daha pahalı değil.

Servis sağlayıcıların da desteğiyle yakında diğer router ürünlerinin de bu şekilde değişim geçirdiğine şahit olabiliriz. Elbette bu alanda hem yazılımsal, hem de donanımsal açıdan yeni girişimler için de fırsatlar var.