Blog

Gün içerisinde uyumadan enerjinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Hepimiz iyi bir gece uykusunun önemini biliyoruz. Uyku eksikliği huzursuzluğa ve asabiyete neden olabildiği gibi öğrenme kapasitenizi de etkiler ve bunların hepsi üretkenliğinize zarar verir. Fakat bütün meşgul girişimcilerin bildiği gibi, bazen bütün geceyi uyuyarak geçirmek mümkün değildir, gün içerisinde kısa bir dinlenme ile gücünüzü geri toplamaktan başka çare kalmaz.

Perdelerinizi Açın

Gününüze başlamak için uyandığınız gibi ışığa maruz kalmanız oldukça önemlidir. Steve Orma, klinik psikolog ve Stop Worrying and Go to Sleep: How to Put Insomnia to Bed for Good kitabının eş yazarı “ Güneş ışığı,  bizi uykulu yapan melatonin hormonunun salgılanmasını azaltacaktır.” diyor. Uykulu hissetmek ile savaşmak için bir pencerenin yanında çalışmaya veya dışarı çıkmak için sık sık ara vermeye çalışın. “ Gün içerisinde doğal ışığa maruz kalmak sizi daha çok uyanık tutmaya yardım eder” diyor Orma.

Soğuk bir duş alın

Dr. Mark Kovacs 30 ila 60 saniyelik soğuk bir duşun adrenalin seviyesini arttırdığını (bedeninizin savaşması veya cevabı) ve sinirlerinizi gün için hazır hale getirdiğini söylüyor.

Nefes Alın

Burnunuzdan yavaşca 5 saniye boyunca nefes alın ve daha sonra ağzınızdan 2 saniye boyunca nefesinizi verin. Bu alıştırmayı 5 kere tekrarlayın. “Bu aynı zamanda kalp hızınızı arttırıp veya azaltarak çalışır” diyor Kovacs.

Ağır Bir Öğle Yemeği Yemeyin

Eğer uykusuzsanız, gün boyunca küçük öğünler yemek enerjinizi korumanıza yardım edecektir. “Uyku ile zaten sınırlandırıldıysanız, ağır yemekler yemek hiç de iyi bir fikir değil” diyor Kovacs, çünkü ağır yemekler yediğinizde organlarınız zorlanmaya başlar ve bu sizi daha da yorgun hissettirir.

Protein ile Enerji Alın

Kahve ve donut ikilisi oldukça cazibeli görünse de, Dr. Jo Lichten, REBOOT: How to Power Up Your Energy, Focus, and Productivity’nin yazarı 20-35 gr protein içeren bir yemeğin bir anda fazla enerji hemen sonrasında bir düşüş yaşatacak olan yüksek karbonhidratlı bir yemekten sizi daha çok uyanık tutmaya yardım edeceğini söylüyor. Yumurta, Yunan yoğurdu veya avuç içiniz büyüklüğünde bir parça et parçası enerji veren atıştırmalıklar için iyi bir seçim.

Midenizi Kahve ile Doldurmayın

Bütün gün kahve makinasının etrafında dolanmak sizi gün boyunca ayakta tutacak enerjiyi vermek için çok da bir şey yapmayacak. Kafeinin sizi daha uyanık tutacağını düşünebilirsiniz fakat çok fazla kafein odaklanmanızı sağlamak yerine  asabi ve huzursuz hissetmenize neden olabilir. Dr. Lichten 50 mg ila 100 mg arası kafeinin uyanık kalmak ve odaklanmak için optimal doz olduğunu söylüyor. Gün içerisinde her 4 saatte bir küçük bir bardak kahve içmek ve başka bir kötü gece uykusundan kaçınmak için saat 16.00’da kahve içmeyi bırakmanız gerekmektedir.

Kafein uykusu ile Enerji Toplayın

Kafein ve uykunun pek de uyumlu olmadığını düşünebilirsiniz fakat uzmanlar şekerlemeden önce içtiğiniz bir bardak kahvenin beyin gücünüzü arttırdığını söylüyorlar. Kovacs duble espresso sipariş etmenizi ve ardından 25-30 dakikalık kısa bir uyku çekmenizi öneriyor.”Uyandığınızda kafein çalışmaya başlamış olacak ve günün geri kalanını artık bitirebilirsiniz” diyor. Kafein- şekerleme ikilisinin bu kadar etkili olmasının nedeni kafeinin 45 dakikada emilmesi, kafein vücudunuz tarafından emilirken kısa bir uyku çekmek kafeinin uyandırıcı etkisi başladığında uyanık olmanızı sağlayacak.

Kaynak