Blog

Genç girişimcilerin güvenirliliğini azaltabilecek 3 durum

Elbette herkes hata yapabilir. Dolayısıyla genç girişimcilerin de hatalar yapması, oldukça kuvvetli bir olasılık. Ancak henüz yolun başında olduklarından, genç girişimcilerin ilişkilerini inşa ederken bazı şeylere dikkat etmek durumunda. Aksi takdirde güvenilirlikleri daha oluşmadan yok olmaya başlayabilir.

Bu yazıda genç girişimcilerin iletişim açısından dikkat etmesi gereken 3 maddeye dikkat çekiyoruz. Hatalar her zaman size yeni şeyler öğretecek tecrübelerdir. Ancak bunlardan kaçınırsanız bazı şeyleri acı yoldan yaşamak zorunda kalmazsınız;

1- Özel hayat – İş hayatı dengesi

Eğer girişimcilik ekosistemine dahil olup yeni iş ilişkileri kurmaya, yatırımcılarla ve girişimcilerle tanışmaya başladıysanız artık iletişiminize dikkat etmelisiniz. Özellikle günümüzde sosyal medya kullanımı bu açıdan büyük sorunlar doğurabiliyor. Görüşlerinizi değiştirin ya da olmadığınız biri gibi davranın demiyoruz. Ancak halka açık konuşurken kullandığınız dile dikkat etmeli, belki bazı görüşlerinizi kendinize saklamalısınız.

Ayrıca kişisel hayatınızla ilgili paylaşımlar da bir başka konu. Sizi takip edenler arasında iş ilişkiniz olanların oranı arttığında özel hayatınızla ilgili paylaşımlarda da belli bir çizgi yakalamalı ya da sadece aile ve arkadaşlarınızın bildiği farklı hesaplar açmalısınız.

2- Aileniz ya da arkadaşlarınızla iş yapmak

Çalışanlarınız ya da iş yaptığınız kişilerle dostane ilişkiler kurmakla arkadaşlarınız ya da ailenizle iş yapmanız farklı şeylerdir. Elbette hepimiz iş ortamında iyi iletişim kurabildiğimiz, güvenebildiğimiz kişilerle çalışmak isteriz. Ancak öncesinde arkadaşlık bağlarımızın olduğu ya da ailemizden olan kişilerle çalışmak zordur. İlişkinin içerisine para girmesi durumu tuhaflaştıracağı gibi iş ortamında yaşanan bir sıkıntıda da karar almanızı da zorlaştırır. Ayrıca bir yatırımcı eşler ya da kardeşlerden oluşan ekiplere şüpheyle bakacağı gibi çalışanlarınız da kendini ikinci planda hissedebilir. Dolayısıyla bu tarz durumlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

3- Aşırı güven

Kendinize güvenmezseniz, bir girişimi sıfırdan alıp büyük bir iş haline getiremezsiniz. Ancak bu güvenin sizin başınıza iş açmasına da izin vermemelisiniz. Başarılar size daha fazla özgüven kazandırıp, egonuzu yükseltebilir. Rekabet içerisinde olduğunuz rakiplere karşı sert hamleler de yapabilirsiniz. Ancak günün sonunda sizden geride ya da küçük olsa bile herkese karşı saygınızı korumalısınız. Bu sizin iş dünyasındaki repütasyonunuzu  yükseltecek ve elbette geleceğe doğru ilerlemenizi sağlayacak. Zira aşırı ego günün birinde sorunları görmenizi engelleyebilir, geçmişte gerçekleştirdiğiniz inovasyonların sonunun gelmesine sebep olabilir.