Blog

Geleceğin POS cihazları POYNT gibi olabilir

Daha önce Google Wallet ekibinin başında olan Osama Bedier, şirketten ayrıldıktan sonra da ödeme alanındaki çalışmalarına devam etmiş. Bedier’in geliştirdiği POYNT, geleceğin POS cihazı olmak için geliyor.

Türkiye’de kredi kartları şifreli sisteme geçeli çok oldu. En son ne zaman slip imzaladığımızı birçoğumuz hatırlamıyoruz ve hatta 20’li yaşlarındaki gençlerin bazıları imza sistemiyle hiç tanışmadı bile. Ancak ABD’de bu sistem henüz bir standart haline gelmiş değil ve değişim yılı 2015 olacak. Hem mekanik şeritli hem de çipli kartları desteklemek için POS cihazları değişecek. Bu değişim için de birçok şirket farklı cihazlar üzerinde çalışıyor.

Osama Bedier de bu fırsatı ‘neden tüm ödeme imkanlarını destekleyen tek bir cihaz olmasın’ diyerek değerlendirmeye karar vermiş. Bedier ve ekibinin geliştirdiği POYNT hem tasarım de özellikler bakımından geleceğin POS cihazı olmayı hedefliyor.

POYNT’in üzerinde satıcının kullanımına sunulan 7 inçlik bir ekran bulunuyor. Arka tarafta ise müşterinin kullanımına sunulan 4.3 inçlik dokunmatik bir ekran mevcut. Bu ekran üzerinden şifre yönetilebiliyor. Gövdenin altında ise 4 çekirdekli bir işlemci ve Android işletim sistemi görev yapıyor.

POYNT, mekanik şeritli ve çipli kredi kartlarının yanı sıra NFC, QR kod ve hatta Bluetooth üzerinden çalışacak ödeme sistemlerini de destekliyor. Sistem Android işletim sistemi üzerinde çalıştığı için yeni ödeme sistemlerini eklemek daha kolay. Ayrıca API üzerinden şirketler kendi ihtiyaçlarına yönelik çözümler de geliştirebiliyor.

POYNT’in içerisinde küçük bir printer (slip çıktıları için), 8 saat kullanım ömrü sunan pil ve 3G/4G modem bulunuyor.

2015’in başında 299 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak olan POYNT için bankalar da devreye girmiş. Bazı bankaların POS cihazlarını POYNT ile değiştirmeyi planlıyor.

Henüz çok genç bir şirket olmasına rağmen PONYT’in böylesine hızlı girmesinin arkasında PayPal’ın eski başkanı Dana Stalder gibi isimlerin yatırımcı olması yatıyor. Ayrıca Osama Bedier de Coin’in yatırımcılarından biri de WePay’de yönetim kurulu üyesi.

POYNT, özellikle önümüzdeki dönemde başlayacağı düşünülen NFC savaşları esnasında kendine önemli bir yer edinebilir.