Blog

Elon Musk: Yapay Zeka Atom Bombasından Daha Tehlikeli

 

Tesla Motors ve SpaceX’in kurucusu, günümüzün en önemli girişimcileri arasından gösterilen Elon Musk, bu aralar yapay zekadan korkmuşa benziyor. Twitter hesabından yapay zeka üzerinde yazılmış kitaplar öneren Musk, gelecekte yapay zekanın atom bombasından daha tehlikeli olabileceğini söylemiş.

Günümüzde cihazlar daha küçük hale geldikçe onlara daha ”akıl” yükleme şansına sahip oluyoruz. Hep verilen bir örnektir; cep telefonlarımız artık Ay’a giden Apollo araçlarındaki bilgisayarlardan daha güçlü. Bu güç her geçen gün artmaya devam ediyor. Dolayısıyla bilgisayarların kapasitesi arttıkça biz de onlardan daha fazlasını alabilmek için onlara yapay zekalar yüklüyoruz.

Yapay zeka konusundaki gelişmelere son dönemde robotların fiziksel gelişimleri de ekledi. Hareketli cisimleri yakalayabilen, yürüyen, koşan, merdiven çıkan robotlar artık kulağa sıradan geliyor. Dolayısıyla insanların aklına Terminator senaryosu gelmeye başlıyor.

Bu fikre kapılanlardan biri de Elon Musk olmuş. Musk, AI yani yapay zeka üzerine kitaplar okumuş ve Twitter’da bu konudaki düşüncelerini paylaşmış. Musk’a göre yapay zeka artık potansiyel olarak atom bombasından daha tehlikeli. Musk, gelecekte insanların sadece birer ”biyolojik boot loader” olacağından endişe ediyor.

Elbette Musk gibi cesur ve açık fikirli bir girişimcinin yapay zeka konusunda bu kadar endişeli olması dikkat çekiyor. Fakat herkes yapay zeka konusunda böyle düşünmüyor. Yapay zeka uzmanı Ray Kurzweil, gelecekte akıllı makinelerin insanlığa hizmet edeceğini düşünüyor. Kurzweil’e göre yapay zeka insanlığın ötesine geçemeyecek çünkü o geliştikçe insanlık da bundan faydalanıp kendini geliştirecek. Dolayısıyla gelecekte Terminator benzeri ”Makineler insanlara karşı” senaryosu gerçekleşme olasılığı yok (Kurzweil’e göre).

Konu bu noktaya gelince akla şu düşünce de geliyor: Terminator’de makine ve insanlar savaşında en önemli geçmişe seyahatin mümkün olmasıydı. Eğer insanlık gelecekte zamanda yolculuğu mümkün kılarsa neler olur?