Blog

E-posta İle Daha İyi Müşteri Deneyimleri Yaratmak Adına 5 Öneri

Yıl 2016, artık pek çok uygulama var iletişim için, sosyal medya araçlarına her geçen gün yenisi ekleniyor ve her biri iş hayatına entegre edilebiliyor, bir markanın kullanıcılarına ulaşması, ürünlerini ya da hizmetlerini sunması, müşteri deneyimlerini gözlemlemesi çok kolay. Fakat e-posta kullanımı da hala revaçta, hala işe yarayan bir araç. Spam ya da kullanışsız e-posta grupları gibi can sıkan kısımları da var elbette e-posta kullanımının fakat doğru kullanım ile e-postalara belki de hala en güçlü iş iletişim aracı diyebiliriz. Nasıl doğru kullanımlar bunlar?

  • E-bültenler ve özel kampanyalar: Uzun süredir kullanılan ve kullanılmaya devam eden bir yol bu. E-bültenin gönderim sıklığı çok önemli, alıcıyı sıkacak kadar çok olmamalı ama kendisini de unutturmamalı. Müşteriyi ne sıklıkla e-bülten almak istediğini soran bir sayfaya da yönlendirebilirsiniz. Bugünün teknolojisi artık kullanıcı odaklı, dolayısıyla uygun araçları kullanarak kullanıcının hizmeti alış şekline kendisinin yön vermesini de sağlayabilirsiniz.
  • Geri bildirimler: E-posta gönderimi aslında müşteri profilini test etmek için harika bir buluş. Anketler düzenlemeniz ve bunu e-posta yoluyla istediğiniz kitleye ulaştırmanız, onlardan geri bildirimler almanız çok olayı. Elbette müşterinizin zamanını önemsemelisiniz. Bir anket müşterinin en fazla birkaç dakikasını almalı ve anketi yolladığınız müşteriye aynı anketi tekrar yollamadığınızdan emin olmalısınız. Hiç kimse bir hizmet aldığı bir yerin/ürünün anketine 15 dakikasını vermek istemez örneğin, ama bu hatalar yapılıyor.
  • Otomatik sistemler kurun: Örneğin sizinle uzun süredir iletişime geçmeyen müşterilerinize hatırlatıcı özel e-postalar atacak otomatik sistemler kurmanız artık mümkün.
  • Müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını analiz edin: Müşterinin internetten alışveriş yapma alışkanlıklarını takip edip belirli veriler toplayabilirsiniz. Başarılı şirketler bu bilgileri kişisel deneyimler üretmek için kullanıyorlar. O müşteriye satın aldığı ürünler bazında, ihtiyaçları ve zevklerine göre belirlenmiş e-postalar, e-bültenler hazırlayarak güvenlerini ve sadakatlerini daha çok kazanabilirsiniz.
  • E-bülteni şirket içinde de kullanın: Şirketin iç ilişkileri için de e-posta faydalıdır, fakat birebir yazışmalardan bahsetmiyoruz elbette. Nasıl ki müşterilerinize içeriği değerli e-bültenler hazırlıyorsunuz, ekibinizle iletişim kurmak için de bu tarz e-bültenler kullanabilirsiniz. Hem bazı davranışları test etmeniz de mümkün olacaktır. Ayrıca ekip için motive edici olacaktır. Sonuçta takımınızdaki iş arkadaşlarınız da aslında bir nevi projenin müşterisi sayılır. Hem burada e-bülten hizmetinizden çıkmak isteyen de olmayacak!