Blog

Bir girişimci, melek yatırımcı seçerken nelere dikkat etmelidir?

Melek yatırımcılar, girişimcilerin kurtarıcısı gibidir. Ancak elbette her zaman girişimci-yatırımcı birlikteliği iyi sonuçlar da vermeyebilir. Melek yatırımcılık; mentorluk, yol göstermek, beraber büyümek, maddi olanaklardan çok manevi olanakları sunmaktır. Bu alana gerçek anlamda adım atmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Girişimciler yatırım alma aşamasında, melek yatırımcısını çok ama çok iyi seçmelidir. Zira ilk etapta maddi olarak getirisi güzel gibi görünse de zamanla görünmeyen sorunları ortaya çıkarabilir.

Öncelikle seçeceği melek yatırımcının kendi alanıyla ilgili iyi bir know-how bilgisine sahip olmasını ve tecrübesini göz önünde bulundurarak seçim yapılmalı. Yani siz e-ticaret alanında bir girişim yaratma yolundaysanız, maddi gücünün yanında bu alana yıllarını vermiş yüksek tecrübeye sahip bir yatırımcı sizin için çok değerli olacaktır. Eğer bir bankadan kredi almıyorsanız ki bankanın size mentorluk konusunda bir desteğinin olmayacağını bildiğimizi düşünüyorum, para ikinci planda olmalıdır.

Ayrıca seçilecek melek yatırımcının daha önce yatırım yapıp yapmadığı, yaptıysa bu girişimle arasının nasıl olduğu, nasıl bir değer oluşturduğu, girişimin büyümeyi başarıp başaramadığı konusunda da bir araştırma yapmanız faydalı olabilir. Bir melek yatırımcı nasıl girişimciye yatırım yapma aşamasında onun tüm özgeçmişine bakıyorsa, siz de aynısını melek yatırımcıya karşı yapmalısınız.

Yoksa girişiminiz aldığı yatırımla birkaç güzel ay geçirdikten sonra aşağı doğru yol almaya başlayabilir.

Evet; para önemlidir. Ancak ikinci plandadır !

Yatırımcınızı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, daha öncesinde yatırım almış girişimlerle yakından görüşmeyi deneyebilirsiniz. Onlardan fikirler alın. Özellikle başarıya ulaşan girişimlerle görüşün. Bunların yanı sıra kuluçka merkezleri ve melek yatırım ağlarıyla da yakından görüşerek destek alabilirsiniz.

Yazar: Hilmi Öğütcü