Blog

Başarı tesadüf müdür?

-Bu yazı Aslı Büyükdemir tarafından yazılmıştır-

Bu sene düzenlediğimiz Startup Istanbul konferansı ile dünyanın en önemli yatırımcılarından birisi olan Tim Draper’ı konuk etme fırsatını bulduk. Silikon Vadisinin efsanevi ismi olduğunu biliyorduk ve aslında San Francisco’da düzenlediğimiz Etohum San Francisco toplantımızda da kendisiyle tanışmıştık.

Startup Istanbul’a uzun seçim süreçlerini geçtikten, bütün vize işlemlerinin bürokratik duvarlarını yıkarak gelmeyi başaran, gelecek vaad eden 100den fazla Girişimcinin de burada olacağını biliyordu. Bu seçilen girişimcileri yakından tanıyabilmek ve aynı zamanda Türkiyede’ ki Startup Ekosistemini daha iyi anlayabilmek için — neyse ki Amerika’dan direk gelmiyordu — Tim Draper uçaktan indiği gibi etkinlik mekanına gelmişti. Belki ilk gün dinlenmek ister diye düşünerek kendisinin o gün geleceğini, girişimcilere duyurmamıştık bile.

Efsanevi isimlerin arkasında çalışan çok sağlam ekiplerin varlığını daha önceki tecrübelerimizden biliyorduk, 2015 senesinde ağırladığımız Steve Blank’in asistanı ile benzer prensipte çalışan Tim Draper’ın asistanı ile birlikte aylarca Tim’in Istanbul programını en ince detayına kadar planlamıştık. Çok uzun bir yoldan gelmişti, birlikte öğlen yemeğine gittik.

Etohum Parttime Venture Partner’larından Cem, kendisiyle özel olarak eşlik ediyordu, masaya oturduğumuzda trafikte kaldığı zaman için nasıl da hayıflandığını bana bir taraftan anlatırken, diğer taraftan da Tim, Burak’a sorular soruyor ve olayı anlamaya çalışıyordu:

— Biz kimdik?

— Etohum’un işi ve girişimcilere sağladığı faydalar neydi?

— Bu etkinlik için nasıl 140+ ülkeden bu kadar başvuru almıştık?

— Startup Istanbul’u bölgenin “unique” etkinliği yapan neydi?

— Hangi girişimciler ne aşamadaydı?

— Bu kadar girişimci 60 ülkeden den nasıl geliyordu?

— Vize problemlerini nasıl aşmışlardı?

— Etkinlik programında şu anda ne vardı?

İşte bu soruyu sordu ve aldığı cevapla bir anda Asistanına döndü ve “What Am I doing Here? Let’s go to watch!” dedi ve kalktı.

Gerçekten çok kısa bir süre geçmişti ki daha masaya oturduğumuzdan beri, sipariş bile henüz önümüze gelmemişti. Kendisi koşar adım TOP50 Startup’ı dinlemek için salona girdi. 1 dakikası bile çok değerliydi. Burak kendisine eşlik etti, ben de henüz önümüze gelmeyen siparişleri paketletmek için bekledim. Bir 15 dakika sonra paketlerle boş, küçük ve aslında birazcık karanlık bir odayı kendisine hazırlattım, yanına giderek yemek yemek isteyip istemediğini sordum, kesinlikle bölünmek istemiyordu, 1 dakikasını bile kaçırmadan bütün sunumları dinledi. 50 Girişimin 2,5 dakikalık sunumlarını en önden izledi.

Tim Draper dikkatle girişimcileri izlerken

Girişimciler içinse inanılmaz bir ilham kaynağı, bir başarı örneğiydi. Acaba yoruldu mu diye düşündüğümüz her saniye, kendisindeki bitmez enerji ile şaşkına dönüyordum. Bittikten sonra o küçük odaya soğumuş, paketlenmiş yemeklerini yemeğe ve aslında epostalarına göz atmaya gitti. Ben de içeçek götürmek için içeri girdim, gözlerime inanamıyordum, online olarak yine girişimcileri dinliyordu, nasıl bir adanmışlık, nasıl bir enerji, nasıl bir istek dedim kendi kendime.

Akşam da hiç mola vermeden Endeavor Türkiye ile birlikte düzenlediğimiz geceye katıldı. Kendisinin yanına gelerek el uzatan herkesle tokalaştı. Bu adamın Adası var diyordum kendi kendime, bu nasıl bir mütavazilik….Ünlü Techrunch editör’ü Mike Butcher’ı bile hiç bu kadar heyecanlı görmemiştim. Bizi defalarca kez tebrik etti böyle bir ismi konuk ettiğimiz için.

Ertesi sabah sadece girişimciler için düzenlediğimiz tekne turuna da herkesten önce gelmişti. Bütün girişimcilerle ayrı ayrı konuştu, onlarla fotoğraf çektirdi ve neredeyse hepsinin iş modellerini büyük bir heyecanla dinledi, onlara fikirler verdi, iş modellerini değerlendirdi. Ve sonunda final günü de 15 Finalisti sahnedeki sunumlarını dinledi, en sonunda seçilenlerle ayrı ayrı fotograflar çektirdi. Yaşadığımız heyecan anlatılmaz yaşanır dedirten cinstendi.

Tim Draper’ın yeni girişimcilere yatırım yapmaya ihtiyacı var mıydı yoktu? O zaman nasıl bu heyecanla tutkuyla onlara ulaşmayı hedefliyordu?

Bu benim çektiğim kısa video : https://youtu.be/WkuFYo8IoIQ

Kıssadan hisse ve Yatırımcılara tavsiyeler :

  • Yüklendiğiniz bu yatırımcı “Title”ı hobiniz değil hayatınız olmalı.
  • Fırsatın ne zaman neden karşınıza çıkacağını bilemezsiniz bu yüzden karşınıza çıkan girişimcileri dikkatle dinlemelisiniz.
  • Yatırımcı olmak, zengin olduğunuzu hissettiğiniz andaki kariyer planınızsa lütfen bu işe girişmeyin, girişimciler çoğu zaman paradan çok yaptıkları işe aynı heyecanla yaklaşacak yatırımcıları arıyorlar.
  • Bir tane başarılı “exit”ininizin olması size çok iyi bir yatırımcı yapmaz, ya da bir yatırımınız başaramamışsa sorun değil, hatalarınızdan siz de ders almalısınız.
  • Tutamayacağınız sözler vermemelisiniz, bir girişime 6 Milyon USD yatırım sözü verdiyseniz bunu gerçekleştirmelisiniz.

Tim Draper’ın şu sözünü de hatırlatarak bitirmek istiyorum : “En büyük hatam yaptığım yaptığım ve başarısız olan Startuplar değil, Harekete geçip yatırım yapmadığım girişimlerdir.”

Tim Draper’ın Startup Istanbul videosunu da buradan izleyebilirsiniz : https://www.youtube.com/watch?v=E17ZS8CcmkU