Blog

1400 Dolarlık Akıllı Motosiklet Kaskı Başarıya Ulaştı

Bir crowd-funding sitesinde ortaya çıkan akıllı motosiklet kaskı Skully AR-1, hedeflediği bütçeden fazlasını elde etti. Şimdi üretim sürecine geçilecek.

Apple, Google ve Linux’un araç içi sistemlere yönelmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda akıllı otomobillerin sayısında ciddi bir artış olması bekleniyor. Araç içi dokunmatik ekran üzerinden yönetilen sistemler, ”heads-up” adı verilen ön cam üzerindeki yarı şeffaf ekranlar, internet ve akıllı telefon bağlantısı bu otomobillerin temel dayanağı olacak. Peki tüm bunları motosiklet sürücülerinin emrine nasıl sunarsınız?

Skully isimli şirket de bu durum üzerine düşünmüş ve şimdiye kadar üretilmiş en gelişmiş motosiklet kaskını üretmek için hareket geçmiş. Bunun için başlatılan indiegogo kampanyası, henüz sona ermeden 986 bin dolara ulaşmış durumda. Bu rakam hedeflenen rakamın 3 katı.

Skully’nin AR-1 modeli, tümüyle güvenli bir motosiklet kaskı. Temel fonksiyonu olan başı korumak ile ilgili tüm testlerden geçmiş. Ancak onu özel kılan sahip olduğu teknoloji. AR-1’in ön camının üzerinde küçük bir LCD ekran bulunuyor. Bu ekran, birçok farklı fonksiyon için sürücüye bilgi verme amacıyla yerleştirilmiş. Sürücü, ekran üzerinde kaskın arkasında bulunan kameradan gelen görüntüleri (bir nevi ayna fonksiyonu), sesli anlatıma sahip navigasyon sistemi, hız ve yakıt seviyesi ve telefon çaldığında arayanın ismi gibi bilgileri görebiliyor.

AR-1’in direkt internet bağlantısı yok. Bunun yerine akıllı telefon üzerinden internete erişiyor. Akıllı telefona ise Bluetooth üzerinden bağlanıyor. GPS, arayan kimliği ve çalan müzik gibi bilgiler de akıllı telefondan geliyor.

Skully, ilerleyen dönemde bir SDK yayınlayarak 3. parti uygulamaların geliştirilebilmesini de mümkün kılacak.

Skully AR-1, indiegogo‘da 1,399 dolardan ön siparişe sunuluyor.