Blog

Zynga Sert Düşüşe Devam Ediyor

Zynga, toparlanmanın aksine tepe taklak düşüşe devam ediyor. Analistlerin beklentilerinin gerisinde kalan şirket, 62.5 milyon dolar zarar açıkladı.

Bir dönem ”Altın yumurtlayan tavuk” olarak görülen Zynga, başarısız satın alma (Draw Something) ve ilgi görmeyen oyunların ardından düşüşe geçti. Elbette her şirket düşüşler görebilir. Fakat Zynga, yıllar önce başladığı bu düşüşe bir türlü son veremiyor. Bu yıl yeni bir CEO ile birlikte toparlanma planları açıklayan Zynga’da işler daha da kötüye gidiyor.

2014 3. çeyrek sonuçlarını açıklayan Zynga, toplamda 153 milyon dolarlık gelir elde etmiş. Bu, analistlerin 191 milyon dolarlık tahminlerinin altında kalıyor. Üstelik bu ciro içerisinde hiç kar yok. Şirket, 62.5 milyon dolar zarar açıkladı. Geçen yılın aynı çeyreğinde de zarar açıklayan Zynga sadece 15 milyon dolar zarar etmişti. Yani zarar konusunda çok kötü bir gidişat söz konusu.

Bu rakamların ışığında Zynga, yıl sonu ciro hedefini de düşürdü. Şirket daha önce 770 ile 810 milyon dolar arasında gelir beklediğini açıklamıştı. Yeni tahminler ise 695 ile 710 milyon dolar arasında.

Zynga, yine de hissedarlara umut saçmaya devam ediyor. Şirketin doğru adımlar attığını söyleyen CEO Don Mattrick, ”bir amaç uğruna mücadele ediyoruz ve bunu sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuşmuş. Zynga’nın yeni hedefi spor oyunlarına giriş yapmak. Şirket NFL, Tiger Woods ve Looney Tunes ile bir lisans anlaşması yapmış. Bu markalarla birlikte spor oyunları geliştirilecek.