Blog

Zuckerberg: Bir sonraki büyük olay 3D içerikler olacak

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, çok konuşulan Oculus’un ilk uygulamala alanlarının ne olacağı yönündeki bir soruya çok net cevap verdi: bir sonraki ”büyük olay” 3D video olacak.

Facebook’ta işler kötü gitmiyor. Gelirlerini bir önceki yıla göre %40 oranında artıran şirket böylece 4.04 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmış. Buna rağmen karlılıkta küçük bir düşüş söz konusu. Ancak Facebook bunu bir sorun olarak görmüyor. Çünkü harcamaların aktarıldığı yer çoğunlukla Ar-Ge departmanı ve buradan çıkacak yeniliklere çok güveniyorlar.

Facebook’un internet kapsamasını artıracak uydu sistemleri, drone’lar, lazer iletişim sistemleri geliştirdiği biliyoruz. Ancak en bilindik Ar-Ge ürünü hiç şüphesiz Oculus. Geçtiğimiz yıl Oculus ekibini kendi bünyesine katan Facebook, önümüzdeki yıl ilk ürünü kullanıcılarla buluşturmayı planlıyor.

Mark Zuckerberg, Oculus konusunda ilk uygulamaların ne olacağı yönündeki bir soruya daha genel bir bakış açısıyla fakat net bir yanıt verdi; ”İnsanların aklındakileri dile getirmek konusunda sürekli gelişen bir arzuları var. Geçmişte duyguları dile getirmek ve iletişim kurmak için en önemli şey yazmaktı. Ancak günümüzde fotoğraf ve görsellerin çok önemli hale geldiğini görüyoruz. Şimdilerde ise ilgi yavaş yavaş videoya doğru kayıyor. Bundan sonraki büyük olay ise etkileşimli 3D içerikler olacak”

Dolayısıyla Facebook, Oculus’u bir oyun cihazı olarak görmüyor. Zuckerberg’e göre bu cihaz sosyal deneyimin önemli bir parçası olacak. Sosyal uygulamaların gelmesi için teknolojinin yeterli seviyeye gelmesi gerekiyor. Oculus’un çabaları da bunu sağlamak adına devam ediyor.

Facebook ayrıca WhatsApp üzerinden Oculus konusundaki tutumuna bir gönderme de yapıyor. Şirket yakın zamanda WhatsApp ve Messenger’a reklam eklemeyi düşünmüyor. Bunu yapmanın en doğru yolunu bulana kadar reklamları bu platformlardan uzak tutacaklar. Bu tutum Oculus için de sürecek. Belki de uzun yıllar boyunca Oculus reklamsız bir ürün olarak yaşayacak.

Elbette Oculus’un bir sosyal cihaz haline geldiğini görmek için daha zamanımız var. Bunu şimdiden pek fazla hayal etmek bile kolay değil. Ancak gelecek 10 yılda neler göreceğimizi de tahmin etmemiz imkansız. 10 yıl önce Facebook ve iPhone henüz hayatımıza girmemişti.