Blog

Yükselen Trend: Yürüyüş Toplantıları

Amerikan Başkanı Barack Obama ve Silikon Vadisi’nin önde gelen isimleri artık her gün yürüyüş toplantıları yapıyor. Üstelik bunlar bazen önemli konuların konuşulduğu toplantılar bile olabiliyor.

Yürüyüş yapmak, herkese tavsiye edilen bir aktivitedir. Bacaklarınızın açılması, kan dolaşımızın normalleşmesi ve biraz enerji harcamak açısından faydalıdır. Elbette masa başı çalışan kişiler için ekrandan biraz uzaklaşmak, temiz hava almak adına da güzeldir. Fakat artık yürüyüşleri aynı zamanda önemli toplantı fırsatları.

Silikon Vadisi’nde yürüyüşleriyle ünlü olan isim Steve Jobs’tu. Her zaman kot pantolon ve spor ayakkabılarıyla görmeye alışık olduğumuz Jobs, aklına takılan bir konu olduğunda yetkili isimlerle yürüyüş toplantıları yapardı. Son dönemlerinde de Jobs’un, Mark Zuckerberg ile Ping – Facebook işbirliğini konuşmak için yürüyüşler yaptığı söylenir.

Zuckerberg için yürüyüş alışkınlığı Jobs’tan sonra mı başladı bilemiyoruz. Fakat Facebook için önemli bir karar söz konusu olduğunda Zuckerberg de yürüyüş yapmayı tercih ediyor. Facebook merkezinin bahçesinde işe almak istediği kişiler ya da üst düzey yöneticilerle yürüyüşler yapan Zuckerberg, son olarak WhatsApp’ı almaya da böyle karar vermişti. Söylenenlere göre Mark Zuckerberg ve WhatsApp CEO’su Jan Koum, bir saatlik bir yürüyüşün ardından bu satınalma sürecini hayata geçirmeye karar verdi.

Yürüyüş toplantılarıyla dikkat çeken bir başka isim ise ABD Başkanı Barack Obama. 52 yaşındaki başkan, her gün düzenli olarak yürüyüş yapmayı seviyor. Beyaz Saray bahçesinde 15 ile yarım saatler arasında değişen sürelerde yürüyüşler yapan Obama, bu esnada yanında olan bir bakan ya da danışmanıyle “istişare” yapıyor.

Yürüyüş toplantılarının fiziksel etkisi tartışılmaz. Vücudumuz daha aktif ve enerjik bir konumda oluyor. Bunun yanında temiz havanın da beynin daha pozitif düşüncelere yönelmesini ve yaratıcılığı harekete geçirdiği belirtiyor. Psikolojik taraftan ise yürüyüş yapmak, ekrandan ve kapalı ortamdan uzaklaşmak adına önemli. Ayrıca yürüyüş yaptığınız kişiyle aranızda daha samimi ve daha “eşit” bir hava yaratmanızı sağlıyor.

Elbette Kaliforniya’nın düzenli sokaklarında ya da deniz kenarında yürüyüş yapmak bir zevk. Ayrıca açık mekanları olan ofisler de artışta. Ama böyle ortamlarınız yoksa (özellikle İstanbul’da) çevredeki parkları, yürüyüş parkurlarını kullanmanız mümkün olabilir.