Blog

YouTube, sosyal medyada müzik satışı yapılabilmesini sağlayan BandPage’i satın aldı

YouTube, San Francisco merkezli bir girişim olan BandPage’i satın aldığını duyurdu. BandPage, sanatçıların sosyal medya kanalları üzerinden direkt satış yapabilmesini mümkün kılıyor.

YouTube, Google tarafından satın alındıktan sonra global anlamda yerini güçlendirdi ve hepimizin sıkça kullandığı bir platform haline geldi. Birçok kişi için internette video izlemek demek YouTube demek. Bunu rakamlarda da görmek mümkün; YouTube, Facebook ile birlikte dünyanın en çok video izlenen platformu.

Ancak YouTube bu popülerliği uzun bir süredir paraya dönüştüremiyor. Bu sebeple zaman zaman YouTube’un farkı yönde hamlelerine tanık oluyoruz. Şirket bu kez de San Francisco merkezli bir girişimi satın alarak müzik alanına yönelebileceğini gösterdi.

Müzik konusu son dönemin popüler konularından biri. Spotify’ın başarısının ardından Apple’ın da bu alana giriş yapması 2015’in dikkat çekici gelişmeleri arasında yer almıştı. Dolaysıyıla YouTube’un da bu alanda bu hamle yapması şaşırtıcı olmaz.

YouTube’un bünyesine kattığı BandPage, sanatçıların sosyal medya kanalları üzerinden dinleyicilere direkt olarak satış yapabilmesini sağlayan bir girişim. YouTube dışında Facebook, Twitter, Spotify gibi popüler platformlarda da çalışabilen sistem, kullanıcıların sadece albüm ya da şarkı değil konser ya da ”deneyim” satışları da yapabilmesini mümkün kılıyor.

Şimdiye kadar 500 bin sanatçıyla birlikte çalıştığını açıklayan BandPage, bundan böyle YouTube müzisyenleriyle birlikte daha iyi işlere imza atacaklarını duyurmuş.

YouTube ise BandPage satın almasına dair bir açıklama yapmadı. Ancak YouTube’da en çok seyredilen videoların müzik videoları olduğunu düşünürsek YouTube’un bu konu üzerinden bir pazarlama yapacağını düşünmek yanlış olmaz.