Blog

Yönetim Kuruluna Robot Üye

Hong Kong’lu bir şirket, bir değerlendirme yazılımını yönetim kurulu üyesi olarak atadı. Yazılım, yatırım kararlarında diğer üyeler için değerlendirmelerini ve fikrini açıklayacak.

Günün birinde robotların, insanların yerini alacağı hep konuşulur. Aslında bu kısmen gerçekleşen bir düşünce. Fabrikalarda artık bazı işleri insanlar yerine robotlar yapıyor. Fakat duygusal durumlar ya da stratejik öngörü gerektiren durumlar söz konusu olduğunda bir robot halen çok yeteneksiz kalır. Tabi bu bizim düşüncemiz. Görünüşe göre Hong Kong’lu bir “venture capital” öyle düşünmüyor.

Resmi bir duyuru yayınlayan Hong Kong merkezli Deep Knowledge isimli yatırım şirketi, bundan böyle yönetim kurulunda bir de robot üye bulunacağını açıkladı. VITAL isimli robot, fiziken olmasa da fikren yönetim kurulu toplantılarına katılacak ve görüş bildirecek.

VITAL, İngiliz Aging Analytics isimli şirketin geliştirdiği bir yazılım. Sağlık sektöründe boy gösteren biyoteknoloji ve ilaç şirketleri hakkında analizler yapan şirket, bu analizlerden elde ettiği sonuçları tek bir robota öğretmiş. VITAL, tüm bu bilgilerle birlikte sağlık sektöründe boy gösteren start-up’ları değerlendiriyor ve yatırım yapılıp yapılmayacağına karar veriyor.

Hong Kong’lu Deep Knowledge’un yönetim kurulu, bundan böyle yatırım kararı alırken öncelikle VITAL’e danışacak. VITAL; yatırım yapılacak şirket, yatırım miktarını ve pazar koşullarını değerlendirerek nihai kararını yönetim kuruluna sunacak. Yönetim kurulu da bu kararı inceleyip yatırımla ilgili oylama yapacak.

Ne dersiniz; Sizce yapay zeka yatırım konusunda doğru kararlar verebilir mi?