Blog

Yetişkinlerin sosyal medyada tercihi Facebook ve LinkedIn

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yetişkinler arasında en popüler sosyal platform Facebook olmaya devam ediyor. İkinci sırada LinkedIn yer alırken Twitter’ın gerilerde kalması dikkat çekici.

Yetişkinlerin, özellikle de emekli hanımların Facebook’u çok sevdiğini Türkiye’deki örnekler sayesinde gayet iyi biliyoruz. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucu durumun oralarda da farklı olmadığını gösteriyor. Facebook, yetişkinler tarafından en çok tercih edilen sosyal platform. Üstelik liderliğini açık ara sürdürüyor.

Facebook’un yetişkin kullanıcı sayısı artmamış olsa da kullanım oranları artmış. İnternet kullananan yetişkinlerin %71’i Facebook’u kullanıyor ve bunların %70’i de siteyi her gün ziyaret ediyor. %45’i ise her gün birkaç kez Facebook’a giriyor. 65 yaşın üzerinde internet kullanıcısı olan kişiler arasında Facebook’un kullanım oranı ise %56.

İkinci sıradaki LinkedIn ise doğal olarak günlük ziyaret edilmiyor. İş fırsatları ve networking amacıyla kullanılan LinkedIn’i her gün ziyaret eden kullanıcıların oranı %13. Kullanım oranında Facebook’un ardından ikinci sırada kullanıcılarının %49’u tarafından günlük olarak ziyaret edilen Instagram geliyor.

Tüm yetişkin kullanıcılar arasında %52’lik bir kesim birden fazla sosyal platformu düzenli olarak kullandığını dile getirmiş.

Araştırma hakkında daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.