Blog

Yerli çevre dostu ayakkabı bağcığı Kickstarter’da fon arıyor

Kitle fonlama akımının en popüler platformlarından Kickstarter, birbirinden çeşitli bağımsız yapımların boy gösterdiği ve fon desteği aradığı bir alan. Kickstarter’a giren yerli projelerin sayısında da gözle görülür bir artış söz konusu. Kerem Alper’in kurucu ortağı olduğu Undo Labs’ın geliştirdiği çevre dostu ayakkabı bağcığı da bunlardan birisi.

Undo isimli bağcık, ayakkabılarımızın en yüksek karbon salınımı yapan giyeceklerden biri olmasından yola çıkarak yaratıldı. Tek bir ayakkabının karbon emülsiyonu 14 kg ve Undo bunu değiştirme niyetinde.

4b25b125f125402c20061ff298ed5dc7_original

Bir Undo bağcık aldığınızda, sizin adınıza alınan karbon ofset kredisiyle, evrene verilen bir ayakkabılık karbon zararı geri kazandırılıyor. Undo (geri almak) adı da buradan geliyor.

Çeşit çeşit renk seçeneklerine sahip olan bağcıkların uçlarında konumlandırılan mıknatıslı kilit sistemi, ürünü tasarım açısından özgürleştiriyor. Undo Labs bu mıktanıslı kilit sistemi için patent başvurusu yapmayı da es geçmemiş.

Sina Afra da projede

418531d06b3d5622111120c0fed9908c_original

Markafoni’nin kurucu ortağı ve Girişimcilik Vakfı’nın kurucusu Sina Afra, Can Özinci ve ATÖLYE Labs işbirliği ile ortaya çıkarılan Undo, New York Moda Haftası’nda sergilendi. Çevreci bağcığı bir diğer yerli firma olan Kord İplik üretecek.

Bir ayda 10 bin dolar destek toplama hedefiyle Kickstarter’a giren Undo, yalnızca üç günde 8 bin 333 dolar toplamayı başardı bile. Projenin istediğinin üzerinde bir fon toplamasına kesin gözüyle bakılıyor. İsterseniz siz de buradan ayakkabı bağcığında yeni çağı başlatmak isteyen Undo projesine destek olabilirsiniz.