Blog

Yeni yılda Mark Zuckerberg’in hedefi Iron Man’i gerçek kılmak

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg her yıl kendine bazı kişisel hedefler belirliyor ve yıl boyunca bunları gerçekleştirmek için çalışıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Çincenin en çok konuşulan lehçelerinden biri olan Mandarin’i öğrenmek, her ay 2 kitap bitirmek ve her gün yeni biriyle tanışmak gibi hedefler belirlemişti. Diğer hedefleri konusunda bilgimiz yok ama Çince konusunda oldukça iyi olduğuna şahit olmuştuk. Bu yılın hedefi ise biraz farklı; gündelik hayatı kolaylaştıracak bir yapay zeka geliştirmek.

Zuckerberg, yeni planını Iron Man’in yardımcısı olan Jarvis isimli yapay zekaya benzetmiş. Kendisi de en azından evdeki işlerinde yardımcı olabilecek bir yapay zeka geliştirmeyi hedefliyor. Öncelikle mevcut teknolojinin geldiği noktayı araştıracağını söyleyen Zuckerberg, ardından yazılım yeteneklerini kullanıp farklı işlevleri otomatik olarak gerçekleştirebilecek bir yapay zeka için çalışacak. Öncelikli işlevler arasında yüz ve konuşma algılamasını kullanarak kapıyı açacak, oda sıcaklığını ayarlayacak, oğlu Max’in yardıma ihtiyacı olduğunda haber verecek bir sistem var. İlerleyen aşamada ise verileri derleyip, bir VR sistem üzerinde görselleştirip iş konusunda da yardım edecek bir sistem hedeflemiş. Mark Zuckerberg, açıkça Amazon Echo’nun sesle kontrol sistemini çok beğendiğini de dile getirmiş.

Every year, I take on a personal challenge to learn new things and grow outside my work at Facebook. My challenges in…

Posted by Mark Zuckerberg on Sunday, January 3, 2016

Mark Zuckerberg bu konuda kaydettiği aşamaları da yine Facebook üzerinden paylaşacak.

Elbette Mark Zuckerberg’in bahsettikleri imkansız şeyler değil. Ancak böyle bir sistemi entegre halde başarılı halde uygulayabilen bir sistem bulmak da çok kolay değil. Zuckerberg’in kişisel çabası da bu noktadan çıkmış olsa gerek.