Blog

Yeni Tasarım Twitter’da Tıklama Sayılarını Azalttı

Facebook’un ardından en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, kullanıcı rakamları bakımından beklentileri karşılayamıyor. Twitter’ın toplam kullanıcı rakamı son çeyrekte artmış olsa da sitede geçirilen zaman azalmış ve gelir hanesinde yine zarar yazıyor.

Twitter’ın toplam aktif kullanıcı sayısı 255 milyona ulaşmış. Bu, mikro blogun tarihindeki en yüksek rakam. Bir önceki çeyrekte bu rakam 241 milyon kullanıcı seyiyesindeydi. Fakat kullanıcı sayısı artsa da sitede geçirilen zaman azalıyor. Yıl bazında bakıldığında Twitter’da kullanıcıların sayfa görüntülemeleri %8 azalmış. Rakamlar, dip yaptığı 2013’ün son çeyreğine göre pek gelişim göstermemiş. Bu da Twitter’ın büyümeyi sağlıklı bir şekilde sağlayamadığını gösteriyor.

Twitter CEO’su Dick Costolo ile konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Costolo’ya göre kullanıcı başı görüntülemede yaşanan düşüş aslında pozitif bir gelişme. Twitter’ın tasarımında yapılan yeni değişikliklerin kullanıcıların istedikleri içeriğine daha hızlı ulaşmasını sağladığını belirten CEO ”İstedikleri şeylere ulaşmak için artık daha az klik yapmaları” gerekiyor diyor. Bu elbette kullanıcı deneyimi açısından önemli fakat reklamveren ve yatırımcılar açısından çok da pozitif olmasa gerek.

Twitter’ın finansal sonuçları da yatırımcıları pek memnun edecek cinsten değil. 2014’ün ilk çeyreğinde 250 milyon dolar gelir elde eden Twitter, 132 milyon dolar zarar etmiş. Bu rakam 2013’ün ilk çeyreğine kıyasla 4 kat fazla zarar demek.

Twitter, özellikle Oscar töreni, Olimpiyatlar ve Super Bowl gibi etkinliklerde çok büyük bir trafik yakalıyor. Aslında bu rakamları genele yayabilseler çok daha fazla kullanıcıya hitap eder hale gelecekler. Fakat bu etki şimdilik sadece belirli dönemlerde yaşanıyor. Twitter’ın bundan sonraki dönemde amacı organik kullanıcı artışını daha da hızlı bir hale getirmek olacak.

Ayrıca merak ettiğimiz bir konuda Facebook’a benzeyen yeni profil tasarımının Twitter’ın trafiğine nasıl etki edeceği…