Blog

Yeni girişimciler için fırsatları görebilmek

Cincede fırsat ve tehlikeİnternet tüm girişimcilere ortak bir fırsat sunuyor. Her ne kadar teknolojiyle yakından ilgili gibi görünüyorsa da internet üzerinde girişim yapmak, internet şirketi kurmak için mutlaka bilgisayar mühendisi olmak yazımlım bilmek gerekmiyor. Türkiye’de ve dünyada bir çok başarılı girişimin başındakiler değişik meslek grubundan gelerek şirketlerini kurmuşlardır. En önemli kriter girişimcilik ruhu ile ticari başarıyı yakalayacak kültürü oluşturmaktır.

Türkiye’de internet konusu çok gündemde olmasına ve bir çok başarılı internet şirketi bulunmasına rağmen henüz yolun başındayız. Bir çok alanda internet sektörü boş ve girişimcilerin o alanlarda fakir, iş modeli geliştirmesine açık. Türkiye internet kullanıcısı bakımından son 3-4 sene içinde dünya internet kullanım istatistikleri içinde hızla yükseldi. Bu yabancı yatırımcılarında ilgisini birden bu pazara yöneltti. Bu bakımdan sadece tatil, yemek ve alışveriş değil tüm sektörlerde fırsat gözüküyor. Girişimcilerin dikkat etmesi gereken nokta sektör liderlerini kopyalayan iş modelleri yerine yenilikçi ve katma değer getiren yeni iş planlarına yönelmeleridir.

Gittigidiyor’a rakip olmak için yeni bir açıkarttırma sitesi açmak yerine daha farklı pazaryerlerine odaklanabilinir. Etsy.com bunun en başarılı örneğidir. Yemeksepeti’ne rakip olmak için restaurantlardan eve gelen yemekler yerine insanları restoranlara yönlendiren, dışarda yemek yemelerini sağlayan iş modelleri uygun olabilir. Tatil.com’a rakip olmak için tatil satmak yerine sosyal tatil arkadaşlığı ağları uygun olabilir.