Blog

Yemeksepeti çalışanlarına 27 milyon dolar dağıttı, ”darısı başımıza”

Yazar: Murat Şahin – SecureDrive kurucu ortağı

Çoğunuz gibi ben de sabah uyanınca ilk iş sosyal medya hesaplarıma bir göz atıyorum. Neler olmuş bitmiş diye. Son on gündür de en çok Sevgili Nevzat Aydın’ın Hürriyet yazarı Ayşe Arman röportajı ile ortaya çıkan çalışma arkadaşlarına şirket satışından elde ettikleri paradan 27 milyon dolar dağıtmış olması konuşuluyor. Ara arada bunun mükemmel bir pr (halkla ilişkiler) hamlesi olduğunu yazanlar var. Az önce de Faceboook’ta Whasapp’ın kurucusunun Facebook içinde çalışan uygulamasının reddedilmesinden iki yıl sonra Whatsapp’in 19 milyar dolara satın alınması ile ilgili bir mesaj gördüm altına birisi “ yetenek mi kurnazlık mı” diye yazınca da başladım yazmaya.

Yurdum insanı başkasının iyiliğini istemez hiç de haz etmez. Keşke bu ülke 100 tane Nevzat Aydın yetiştirse demez. Cumhuriyetin 100. Yılı için dünya çapında 10 Hasan Aslanoba (Türkiye’nin en çok yatırım yapan melek yatırımcısı) çıkaralım hedefi koymaz. Nevzat’ın röportajını okur ve başlar YemekSepeti girişimine, yatırımcılarına, girişimcilerine sallamaya. Bildiği ne kadar aksayan yönü varsa bir bir anlatır. Hatta bir süre Yemeksepeti’nden sipariş bile vermez.

Ege’deki önemli perakendecilerden Pehlivanoğlu Marketlerinin kurucusu Ali Pehlivanoğlu’nun bende katkısı çoktur. Annesi hayatı boyunca “oğlum inşallah önce arkadaşların zengin olur” diye dua etmiş. Bir iş arkadaşım hep “uzayan kol benden yana olsun” derdi. Bunlar ilk duyulduğunda insana hemen sosyal medyaya koyayım dedirtmeyen ancak içselleştirmeyi gerektiren sözler.

Bu sebeple de, ne zaman ki Nevzat Aydın gibi bir girişimcimizin önceki hafta olduğu gibi bir röportajı yayınlandığında okuyan girişimcilerin çoğu  “darısı başıma” diyecek. O zaman ülkemizin kaderi değişecek. Uzaktan Silikon Vadisine bakıp, “vay bee, buradaki şirketlerin ederi 3 trilyon dolarmış” diyerek zamanımızı elalemin öykülerini anlatıp, dinleyerek geçirmek yerine kendi başarı öykümüzün anlatıldığına şahit olacağız.

Son aylarda çok sayıda girişimci dostumuzdan “ben bu işi, Amerika’da yapsaydım şimdi milyar dolarlık yatırım alırdım” diye duyuyorum. Bu gidişle girişimci göçü hemen ardından melek yatırımcı göçü durumu da var kapımızda. Ancak inanıyorum ki “bize” rağmen bu ilkenin potansiyeli çok büyük.  Evet ABD, parası olan 270 milyon insanın yaşadığı, her türlü fırsatın girişimcinin önüne kırmız halı ile getirildiği bir ülke ancak bizim de etrafımızda 400 milyon insan yaşıyor. Ve aslında 1923’ten bu yana hayranlıkla bizi izliyorlar. İşte bu sebeple gelin Nevzat ve ortaklarının dağıttığı 27 milyon dolar milat olsun Türkiye’nin girişimcileri için. İşimizi iyi yapalım da biri bavulla para gelip bizim kaderimizi değiştirsin diye beklemek yerine, birkaç bavul nakit para yaratıp dünyada büyüme potansiyeli olan şirketleri satın alma hayali kuralım.

İşte bu sebeple de bir de teşekkür ediyorum. Sevgili Nevzat ve Melih iyi ki varsınız. İyi ki kendinize, çalışma arkadaşlarınıza, ülkemize inanıp girişimci olduğunuz, iyi ki bize örnek olup “darısı başımıza” diyebilme olanağı sağladınız.