Blog

Yemeksepeti 589 milyon dolar değerlemeyle satıldı!

28 ülkede 100.000’den fazla restoran ile çalışan online yemek sipariş platformu Delivery Hero, 589 milyon dolar toplam değerleme ile Yemeksepeti’nin tüm hisselerini bünyesine kattı.

Türkiye dahil sekiz ülkede faaliyet gösteren Yemeksepeti satın almasıyla faaliyet alanını 32 ülkeye çıkaran Delivery Hero, aylık yaklaşık 10 milyon yemek siparişini müşterilere ulaştıracak.

Yemeksepeti 2001 yılında yeni üniversite mezunları Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından kuruldu ve 14 yılda 1.60 milyar TL değere ulaştı.

Nevzat Aydın görevine devam edecek
Satın almayla birlikte Nevzat Aydın Yemeksepeti’ndeki CEO görevini sürdürecek ve Berlin merkezli Delivery Hero’nun global yönetiminde aktif olarak rol oynayacak.

Yemeksepeti’nin kurucularından Nevzat Aydın, ülkemizin en büyük yeni ekonomi başarısını şöyle yorumladı: “2001 yılında 4 kişiyle hayata geçirdiğimiz Yemeksepeti, bugün 400 kişilik bir ekiple 7 gün 24 saat, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırıyor. İnsanlara “Yemeksepeti yokken ne yapıyorduk?” dedirten bir iş modeli kurabilmek oldukça gurur verici. 15 yıllık geçmişimizde yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldık, fakat hep doğru zamanı ve doğru partneri bekledik. Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi artık 15 senelik deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, Delivery Hero ile birlikte daha geniş coğrafyalara yayma zamanı”.

“Delivery Hero için en iyi rol model olacak”
Delivery Hero CEO’su Niklas Östberg satın almayla ilgili açıklamasında, “Delivery Hero olarak bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti’nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık. 15. yılında bile etkileyici büyüme oranlarını tutarlı bir şekilde gerçekleştirmesi, bize yaptığımız işte motivasyon ve ilham verdi. Nevzat ve ekibi, bu iş modelinin gelişmekte olan pazarlarda ne kadar başarılı olabileceğini Türkiye’de ve bölgede kanıtladı. İnovatif iş anlayışı ve dinamizmi ile Yemeksepeti’nin performansı bundan sonra da, Delivery Hero’nun mevcut ve hedef pazarları için en iyi rol model olacak. Yemeksepeti gerçekten çok sıra dışı bir şirket ve Delivery Hero ailesine katıldıkları için büyük heyecan duyuyorum.” dedi.