Blog

Yazılımcılarınızdan Daha Fazla Çalışmasını Mı İstiyorsunuz?

Bir girişimi başarıya götüren en önemli etken, motive olmuş bir takımdır. Başarıyı yakalamış girişimcilerle konuştuğunuzda, bulundukları yere gelene kadar takım olarak gece gündüz çalıştıklarını, ofiste sabahladıklarını duyabilirsiniz. Fakat bir girişimci olarak sabahlara kadar çalışacak bir takım kurmak istediğinizde bunu başarmak oldukça zordur. İş ilanlarına “uzun çalışma saatlerine dayanabilecek birilerini arıyoruz” demek ya da çalışanlarınızı ofise kilitleyerek kapının altından yemek bırakmak size bir çözüm getirmez.

Programcılarınızın birkaç saat daha fazla çalışmasını istiyorsanız yanlış nedenlerle yola çıkıyorsunuz demektir. Programlama performansını saatlerle ölçen birisinin bu pozisyonda çalışacak kişileri nasıl motive edeceği ile ilgili hiçbir fikri yok demektir. Gerçekten istediğiniz ürünün daha kısa sürede hazır olması mı, daha ucuz ya da daha iyi olması mı?

120 adam/gün sürecek bir işe 100 adam/gün ile girerek ve “eğer yeterince pazarlık edersem bu işi 80 adam/güne tamamlar, 40 adam/gün kar ederim” diyerek işinizin daha iyi ya da daha kısa sürede yapılmasını sağlayamazsınız. Programlama süresi biriyle tartışabileceğiniz, pazarlık ederek daha ucuza kapatabileceğiniz bir iş değildir. Eğer birinin gece gündüz köle gibi çalışmasını bekliyorsanız onu sadece maaş vererek motive edemezsiniz. Daha fazla şirket hissesi vermek gibi maaşına ek kazançlar sunmalısınız.

Takımınızın neden daha fazla çalışmasına ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu sorunun cevabı genellikle 2 nedenle açıklanır: Ya iyi yazılımcıları işe almadınız, ya da proje bitirme tarihiniz gerçekten ütopik… Eğer iyi yazılımcılarınız yoksa ve proje için çok limitli bir zaman belirlediyseniz, ürün piyasaya çıkmadan onların işten ayrılmasına hazırlıklı olmalısınız. İyi yazma kapasitesine sahip olmayan kimse köle gibi çalışmak istemez.

Yazılım geliştiriciler şirket için kritik zamanlarla, fazla talepkar ve ucuz iş gücü isteyen bir CEO arasındaki farkı çok iyi ayırt edebilir. Çalışanlarınıza iyi bir sebep sunmadan fazladan birkaç saat daha çalışmalarını istemek, onları kızdırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Çalışanlarınızın daha fazla çalışmasını gerektirecek iyi bir sebebiniz varsa bunu tüm takımla paylaşabilirsiniz. Onlara kilit bir müşteri, büyük bir ticaret sergisi ya da şirketin ulaşması gereken bir kilometre taşı gibi gerçek nedenler sunmalısınız.

Yazılımcılarla ürünün vizyonu, tasarımı ve geliştirilmesi hakkında konuşmalı, tahminlerini saygıyla dinlemelisiniz. Yapılan tahminler üzerinden pazarlık etmeye çalışmayın. Tahminler üzerine pazarlık etmeye başladığınızda geliştirilecek ürünün kalitesi hakkında pazarlığa giriştiğinizi bilin.

Yazılımcılarınızı yönetmek için yazılımdan anlayan, programlama bilen kişileri takımınıza alın. Bir programcı için ekrana “Merhaba dünya” yazdıramayacak kadar bu dünyaya uzak biri tarafından yönetilmek kadar korkutucu bir şey olamaz. Aynı şekilde fi tarihinde kodlama yapmış birisi de yazılımcılar için ürkütücüdür.

Gerçekçi olmayan proje bitişlerini bahane ederek yazılımcılarınızdan hafta sonu çalışmasını beklemeyin. Eğer sistemde müşterileri etkileyecek bir hata varsa ve müşterilerden bu konuda şikayet alıyorsanız ancak o zaman çalışanlarınızdan kişisel zamanlarından feragat etmesini bekleyebilirsiniz.

Son olarak daha iyi bir takım kurmak istiyorsanız çalışanlarınıza ilham kaynağı olmalısınız. Eğer her gün saat 5’te başka bir programınızı bahane ederek ofisten çıkıyorsanız, her ay düzenli maaş aldığı için takımınızın daha fazla çalışmasını bekleyemezsiniz. Bir girişimcinin takımındaki herkesten 2 kat fazla çalışması, heyecanını takımı ile sürekli paylaşarak onları motive etmesi gerekir.

Kaynak:

How can you inspire programmers to work longer work weeks voluntarily?