Blog

Yazılım açığı binlerce mahkumun erken salınmasına sebep olmuş

Washington’da hapishanelerde kullanılan bir yazılım, oluşan bir hata sebebiyle 2002 yılından bu yana binlerce mahkumun erken salıverilmesine sebep olmuş. Şimdi açığın keşfedilmesinin ardından bazı mahkumların yeniden hapise dönmesi söz konusu.

Her insan hata yapabilir ve insanlar tarafından hazırlanan her yazılımın da hatası bulunabilir. Milyar dolarlık şirketlerin, binlerce yazılımcıdan oluşan ekiplerle birlikte hazırladığı yazılımlar bile sürekli hatalar ve açıklara karşı güncelleniyor. Söz konusu daha az kişi tarafından kullanılan, daha basit yazılımlar olduğunda hatalar mevcut. Görevleri kritik olsa bile…

Washington governor Jay Inslee, hapishanelerde kullandıkları bir yazılımın 2002 yılından bu yana hatalı olduğunu keşfettiklerini açıkladı. Yazılım, mahkumların ”iyi hal” durumlarını değerlendirmek için kullanıyor. Mahkumların katıldıkları görevler, rehabilitasyon programları gibi aktivitelerle ilgili bilgiler sisteme giriliyor ve sistem otomatik olarak mahkumların kazandıkları puanları hesaplıyor. Ardından da günü geldiğinde bu puanlara göre mahkumlar biraz daha erken dışarı çıkma şansı yakalıyor.

Ancak yazılımda farkedilen bir hataya göre geçtiğimiz 13 yılda mahkumlar sürekli fazladan puan kazanmış ve olması gerekenden daha erken bırakılmış. Hata aslında 2012 yılında keşfedilmiş ancak düzeltilmesi sürekli ertelenmiş. Nihayet hata ile ilgili yama 7 Ocak’ta devreye girmiş olacak.

Birçok mahkumun 2-3 ay kadar erken salınması söz konusu olduğu için şimdi bazılarının ek süre içeride kalması için girişimler başlıyor.

Elbette böyle bir hatanın Amerika gibi bir ülkede 13 yıl boyunca düzeltilmemiş olması hayret verici. Ancak böyle bir hata Türkiye’de olsaydı ”böylesi anca Türkiye’de olur” gibi düşüneceğimizden de eminiz. Hatalar dünyanın her yerinde oluyor ve bunu bir özgüvensizlik meselesi haline getirmemek gerekiyor. Sizin de yazılımızda hatalar olabilir. Bunu doğal karşılayın ve bir sonraki sefer daha iyisini yapmak için çalışın. Ve elbette hatanızı kabul etmek için de dürüst olun.

Kaynak: K5