Blog

Yazıları Sizin İçin Okuyan Yüzük

Giyilebilir teknolojinin eğlence ve spor haricinde de kullanım alanıları olacak. Bunlar arasında engellilere yardım olabilecek cihazlar ve evcil hayvan takip cihazları olması muhtemelen. MIT’nin yeni geliştirdiği okuma asistanı teknolojinin görme engellilere nasıl yardımcı olabileceğine dair güzel bir örnek.

FingerReader adı verilen cihaz, 3 boyutlu yazıcı yardımıyla üretilen çirkin görünümlü bir yüzük. Fakat bu yüzüğün üzerindeki kamera, onun bambaşka bir fonksiyon sunmasını sağlıyor.

Kameranın öncelikli görevi önündeki kelimeleri algılayıp sesli olarak okumak. Böylece görme engelli bir kullanıcı önündeki kağıtta ne yazdığını öğrenebiliyor. Ancak görme engelli bir kişinin doğru satırı nasıl bulacağını sorgulayabilirsiniz. FingerReader’ın bunun için de bir algoritması var. Kamera, sayfa düzenini de kontrol ederek bir satır sona erdiğinde, bir satır başı algılandığında ya da parmak satırdan aşağıda kaydığında titreşimle kullanıcıyı uyarıyor.

Ekip, bunun sadece görme engelliler için değil başka dildeki bir yazıyı kendi dilinize çevirmek ya da çocuklara dil öğretmekte de kullanılabileceğini düşünüyor. Ancak FingerReader şuan bir konsept.