Blog

Yatırımcınız Justin Bieber Olursa…

Burada kendi başarı hikayelerini yazıp, çok üst seviyeye ulaştıktan sonra yatırımcı olmayı tercih etmiş önemli iş adamlarına tavsiyeler sunmak gibi bir amacımız yok. Her yatırımcı, kendi imkanları doğrultusunda inandığı girişimlere destek olur. Bu bazen büyük bir maddi destek bazen de stratejik kararlarda mentörlük ya da değerli projeler için aracılık olabilir. Bazen de yatırımcınız sizi şöhretiyle destekler.

Bunun en güzel örneklerinden biri Shots adlı uygulama. Bu uygulamaya geçmeden önce hikayenin başlangıcından bahsedelim. John Shahidi, RockLive adında bir oyun şirketinin sahibi ve 2011 yılında bir oyunuyla önemli başarı elde etmiş. Bir sabah yataktan kalktığında oyunu barındıran tüm sunucuların çoktüğünü gören Shahidi, sorunu araştırırken Justin Bieber’ın attığı bir tweet’i görmüş. Bieber, Shahidi’nin Heads Up adlı oyununu yüklemiş ve skorunu Twitter’da paylaşmış. Ardından da oyun adeta patlamış. Benzer bir yayılım etkisini Flappy Bird’de de görmüştük.

Bu kısa başarının ardından RockLive’ın işleri pek iyi gitmemiş ve şirket oyun projelerine son vermiş. Tam da bu esnada Justin Bieber, Shahidi ve ortağının kapısını çalmış ve oyun projelerine destek vermek istediğini söylemiş. Ekip, bu büyük fırsatı kaçırmak istemese de mecburen Bieber’a artık oyun geliştirmeyeceklerini söylemiş. Fakat Bieber, oyun yerine ne yapacaklarını sormuş ve yine de yatırımcı olabileceğini dile getirmiş.

Bu işbirliğinin sonucu olarak ortaya Shots çıkmış. Shots, 2013’ün kasım ayında App Store’da yayınlanmış ve şimdiye kadar 1 milyon kez indirilmiş. Aylık aktif kullanıcı sayısının ise 750,000 civarında olduğu söyleniyor. Elbette bu başarının ardında Justin Bieber’ın muazzam Twitter etkisi var. Shots ile çektiği selfie’leri Twitter hesabında paylaşan Bieber, uygulamaya hatırı sayılır bir trafik sağlamış. Uygulama ilk yayınladığında kullanıcıların %90’ı Bieber’ın Twitter takipçileriymiş. Kullanıcı sayısı arttıkça, bu oran %20’lere kadar düşmüş. Yani uygulama Belieber’ları da aşmış.

 

Shots’tan kısaca bahsetmek gerekirse; Bu uygulama tümüyle selfie paylaşımı üzerine kurulmuş. Uygulama açıldığında telefonun sadece ön kamerası aktif hale geliyor ve galeriden fotoğraf yüklemeye izin vermiyor. Yani yeni bir selfie çekmeniz zorunlu. Fotoğrafın altına yorum yapabilmek için de fotoğrafta yer alan kişilerden biri olmanız şart. Bunun dışında yorumlara izin verilmiyor.

Shots, Bieber’ın maddi desteğiyle dünyaya gelmiş ama daha da önemlisi sosyal medya desteğiyle kritik eşiği atlamayı başarmış. Uygulama bundan sonra ne kadar başarılı olur bilemiyoruz, ama Justin Bieber’ın yapacağı yatırımlar önemli başarılar yakalamaya aday.

Twitter’ın en çok takip edilen diğer isimlerini merak ederseniz; http://twittercounter.com/pages/100

Kaynak: Mashable