Blog

Yatırımcıların karşısına çıkmadan önce yanıtlamanız gereken üç soru

İş yatırımcıların karşısına çıkıp, projeyi anlatmaya geldiğinde, birçok girişimci strese giriyor ve buna bağlı olarak sunumu üzerine gerçekçi bakış açısını yitiriyor. Ne yazık ki bu da girişimcinin yatırımcıyı etkilemesinin önüne geçebiliyor. Fakat durum çözümsüz değil; birkaç sorunun yanıtını çok net bir şekilde kendinize vermeyi başarabilir ve girişiminizi bu yanıtlar çerçevesinde planlarsanız, yatırım alma şansınızı artırabilirsiniz.

Hedefim nedir?
Net bir hedefe sahip olmak tüm girişimciler için önemlidir. Girişiminizin amaç ve hedeflerini bilmek, ortaya koyduğunuz üründen, sorun çözmeye ve hatta hedef kitleniz ile etkileşiminize kadar birçok kritik süreçte arkanızdaki rüzgar olur.  Hedefinizi bilmek, girişiminizi birkaç kelime ile tanımlamanıza da olanak tanır ki bu da yatırımcılara ne yaptığınızı bildiğinizi gösterir.

Ekibimde kimler var?
Yatırımcılar için girişimin fikri kadar, hatta kimi yatırımcılar için daha çok girişimin ekibi tercih sebebidir. Sonuçta onlar fikrin olabilecek en ideal şekilde hayata geçirilmesini isterler ve bunun için de karşılarında bu süreci yönetebilecek, ‘halledebilecek’ ekipler görmek isterler. Ekibinizin güçlü yanlarını bilmek ve yatırım için girişiminizi anlattığında bu güçlü yanları öne çıkarmak size avantaj sağlayacaktır.

Ne kadar yatırıma ihtiyacım var?
Ne kadar yatırıma ihtiyacınız olduğu yatırımcılar için çok önemli bir bilgidir; bunu bilmeniz de takdir edilecek bir özelliktir. Ne kadar yatırıma ve neden ihtiyacınız olduğunu iş planında ortaya koyarsanız, hayallerinizi gerçekçi bir yaklaşımla kovaladığınızı gözler önüne serecektir.