Blog

Yatırımcıları kandırmaya çalışmak nelere mâl olabilir?

Doğruluk, dürüstlük iş dünyasında her zaman önemlidir. Verdikleri sözleri tutan insanlar çevrelerine güven verir ve günün birinde güven verdikleri insanlara ihtiyaçları olacaktır. Güven suistimali ise iş dünyasında yapılabilecek en büyük hatadır. Özellikle yatırımcıların, iş ortaklarınızın güvenini sarsarsanız işiniz bitmeye yakın demektir.

Pazarlamanın temelinde manipülasyon vardır. Pazarlama olarak sadece son kullanıcıya yapılan pazarlama faaliyetlerini düşünmeyin. Şirketinizi ya da iş fikrinizi muhtemel iş ortaklarına, yatırımcılara anlatırken de bir tür pazarlama yapmış oluyoruz. Bu tür konuşmalarda tüm gerçekleri ‘dan diye’ söylemeyiz. Pozitif yönlerinden, fırsatlarından bahsederek fikrimiz konusunda karşı tarafın ilgisini cezbetmeye çalışırız. Bu doğal ve yanlış olmayan bir davranıştır. Ancak bunu yalanlar söylemekle karıştırmamak gerekiyor. Çünkü gerçek olması mümkün olmayan yalanlar mutlaka günün birinde ortaya çıkıveriyor.

Joshua_newman

Joshua B. Newman

Joshua Bryce Newman, kolej yıllarından bu yana aktif bir girişimci ve okulu bitirir bitirmez daha büyük projeler peşinde koşuyor. Ancak 2012 yılında ekonomik anlamda işleri iyi gitmeyen Newman, yatırımcıların kapısını çalmış ve kaynak istemeye başlamış. Bu görüşmelerde gerçek olmayan iş tabloları gösteren, bütçe konusunda yanlış bilgiler veren Newman ayrıca açtığı bir spor salonu için de 1 milyon dolar yatırım aldığını söylemiş. Bunu desteklemek için de para transferini gösteren sahte fotoğraflar ayarlamış.

Ancak girişimcinin bilmediği FBI tarafından takip edildiğiymiş. Banka hesabında sadece 67 cent bulunan Newman bir anda yatırımcılardan binlerce dolar para alınca bu durum araştırmalara takılmış. FBI’ın yaptığı araştırmalar neticesinde de Joshua B. Newman’ın şirkete daha önce yatırım yapan ve sonuçlardan memnun olmayan diğer yatırımcılara paralarını ödemek için yeni yatırımcılardan kaynak istediğini tespit etmiş. Bu kaynağa erişebilmek için de yanlış bilgilendirmeler yapmaya başlamış. 2012 yılından bu yana 2 milyon doları bu şekilde elde eden Newman, dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanmış durumda.

Elbette Joshua B. Newman henüz mahkeme karşısına çıkmış değil. Avukatı hakkındaki iddiaları kabul etmiyor olsa da Newman’ın 40 yıla kadar hapsi istenecek.

Kaynak: New York Times