Blog

Yatırımcılar girişimcilerde hangi özellikleri arıyor?

Birçok melek yatırımcı ve risk sermayedarı, yatırım kararlarını yalnızca girişimin potansiyeline dayanarak değil, girişimcinin kendisini de göz önünde bulundurarak verdiklerini belirtiyor. Girişiminiz için kaynak bulmak, fikrinizi ve kendinizi yatırımcılara ne kadar iyi anlattığınız ve onların sizde nasıl bir potansiyel gördüğüyle birebir ilişkilidir. İnsanlara yatırım yapmayı mantıklı kılan, başarılı, kârlı profesyonel kararların alınması ve girişimin ihtiyaç duyduğu iyi yönetim şeklinin sergilenmesi için hem profesyonel yeteneklere hem de kişisel özelliklere ihtiyaç duyulması.

Peki gözlerini kısıp size bakan yatırımcı, sizde ne bulmak istiyor?

Değer

Uluslararası girişimcilik ekosistemini geliştirecek yeni bir yetenek keşfetmek, yatırımcıların ana önceliklerinden bir tanesidir. Bu yetenek tanımına girecek kişilerin parlak ve yetenekli olmaları, fikirlerini bilgi ve vizyon ile gerçeğe dönüştürme kabiliyetine sahip olmaları gerekiyor. Yatırımcılar sermayelerini riske atmak ve başarısı için zaman harcamak için gerçekten yenilikçi bir şey yaratabilecek girişimciler arar. Öte yandan, girişimin arkasındaki fikir inovatif olmasa bile, eğer girişimcinin potansiyeli ve daha fazlasını yapabilecek yeteneği varsa, bu durumda da yatırım olması kuvvetle muhtemel. Yatırımcılar, ümit vadeden değerli yeteneklere şans vermeyi severler.

Doğru tutum

Yatırımcılar fikirlere ve onları gerçeğe dönüştürecek insanlara bakarlar fakat en yetenekli girişimciler bile yeterli yatırımı almaya başaramayabilirler. Girişimcinin potansiyel yatırımcısının önerilerine karşı kararlarında esnek olmaması, bir diğer deyişle doğru bir tutum sergilememesi, yatırımcıların girişimciyle çalışma ve risk alma konusunda tereddüte düşmesine sebep olabilir. Tabii ki girişimcinin ana fikrinden vazgeçmemesi ve vizyonunu bir kenara atmaması gerekiyor. Tek söylediğimiz esnek olmayan, farklı fikirleri duymayı sevmeyen ve açık görüşlülükten uzak girişimciler, yatırımcıların en sevdiği tip değil.

Kararlılık

Yatırımcıların girişimleri için ne istediğini bilen kararlı kişilere güvenmeleri daha olasıdır. Zaten yatırımcıların ihtiyaç duyduğu partnerler de iş dünyasını gerçekçi bir biçimde algılayan vizyoner, dürüst ve güçlü insanlardan başkası değil. Evet, girişimciler danışmanlığa ve rehberliğe ihtiyaç duyarlar fakat bunun bebek bakımına dönüşmemesi gerekiyor. Fikrinizi, girişiminizi ve kendinizi kararlı bir şekilde açıklamak yatırım kazanma yolunda işinizi kolaylaştıracaktır.

Yetenek

Yatırımcıların kararında, girişimcinin projeyi başarıya ulaştıracak kişisel ve profesdyonek yeteneklere sahip olup olmaması önemli rol oynar. Esneklik, yaratıcılık, konuşkanlık, liderlik ve dinleyicilik gibi kişisel yetenekler bir girişimci için olmazsa olmazken, insan kaynakları, finans, sosyal bilimler, programlama gibi profesyonel yetenekler zorunlu olmasa da girişimciye avantaj sağlar.