Blog

Yapısal gazetecilik ve ağ haritalama hackathonu

İstanbul’da 12-13 Eylül hafta sonu farklı bir hackathon düzenlenecek. Graph Commons tarafından organize edilen Yapısal gazetecilik ve ağ haritalama hackathonu, gazetecilik ve sivil toplum alanında kritik konulara dair verilerin işlenmesinde kullanılabilecek araçların üretilmesini hedefliyor.

Karaköy’de Mimarlar Odası’nda gerçekleşecek olan etkinlikte gazetecilik ve sivil toplum alanında kritik konulara dair verilerin modellenmesini ve bilgisayar programları ile türlü kaynaklardan yığın veri halinde toplanarak Graph Commons platformu üzerinde interaktif ilişki haritalarının çıkarılması amaçlanıyor. Yazılım bilgisine sahip kişilerden oluşacak katılımcılar bir yandan ağ haritalama ve analizi konusunda bilgi ve becerilerini geliştirirken diğer yandan mentörlerin desteğiyle gazetecilikte ve sivil toplum alanında tekrar tekrar kullanılabilir veri derleme araçları üretecekler.

Hackathon-poster

Etkinlik ücretsiz olmasına rağmen salon kapasitesi sebebiyle katılım rakamı sınırlı tutulmuş. Bu sebeple önceden kayıt olmanız ve onay e-postası almanı gerekiyor. Kayıt için bu linki takip edebilirsiniz; https://graphcommons.github.io/hackathons/2015/08/21/istanbul-yapisal-gazetecilik/