Blog

Yahoo’nun yeni sahibi kim olacak?

The Wall Street Journal’ın Yahoo’nun temel web işini satmaya sıcak baktığını duyurduğu haberinin ardından, firmanın talipleri de bir bir ortaya çıkmaya başladı.

1994 yılında David Filo ve Jerry Yang ikilisi tarafından kurulan Yahoo, 2000’lerin başında yaşanan Dotcom Patlaması’ndan sağ kurtulan nadir firmaların başında geliyor. Sürekli kötü gidişini durdurmak için Google başkan yardımcısı Marissa Mayer’in CEO koltuğuna oturduğu firma, bir dizi yeni strateji benimsedi ve bunlara paralel olarak satın almalar gerçekleştirdi. Gelgelelim tüm bunlar Yahoo’yu Google’a rakip olduğu eski günlerine döndürmeye yetmedi. Şimdi ise firmanın 22 yıllık hikayesi bir satın almayla biteceğe benziyor.

WSJ’nin konuya hakim kaynakları, Yahoo’nun temel web işinin bir özel sermaye fonu tarafından satın alacağını belirtiyor. Söylentiler Yahoo’nun taliplerinin 40 civarında olduğunu ve bunların arasında Google ile Verizon gibi devlerin de bulunduğu yönünde. Talip kervanına eklenen en yeni firma ise Birleşik Krallık’ın medya devi Daily Mail.

Yahoo’nun haber alanında güçlü bir portal olması firmayı Daily Mail için cezbedici kılıyor. Fakat Time Inc’in de aynı amaçla Yahoo ile ilgilendiği gelen bilgiler arasında.

2015’in son çeyreğinde iş gücünü yüzde 15 azaltmayı planladığını açıklayan Yahoo, Alibaba’nın hissesi bulunmayan departmanlarında yeniden yapılanmalara gidiyor. Aynı çeyrekte 1,27 milyar dolar gelir elde eden firma, geçtiğimiz yılın aynı döneminde de benzer bir gelir açıklamıştı.

Önümüzdeki dönemde Silikon Vadisi’nin emektarlarından Yahoo için sıkı bir teklif savaşı patlak verecek. Kazananın kim olacağını ise zaman gösterecek…