Blog

Y Jenerasyonu Neden Kendi Şirketinin Patronu Olmak İstiyor?

Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde kariyer planları inanılmaz bir değişim göstermiştir. 2000’li yılların başlarında insanlar Deloitte, JPMorgan ve GE gibi geleneksel kurumsal işlerde çalışmak istiyordu. Ardından çalışılmak istenen en popüler şirketler Apple, Google ve Facebook gibi teknoloji devleri haline geldi.

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde ise yeni bir kariyer seçeneği favori haline geldi, o da kendi işini kurmak.Diğer bir deyişle kendi şirketinin patronu olmak…

Global olarak girişim ve kendi işini kurma grafiği tutarlı bir artış göstermektedir. Dünya Bankası’nın verilerine bakıldığında ekonominin güçlü olduğu ve farklı iş seçeneklerinin bol olduğu yerler de dahil olmak üzere global popülasyonun %30’u kendi işini yapmaktadır. Daha da ilerisi, yakın gelecekte Y jenerasyonunun üniversiteden ayrılıp kendi işini kurmasıyla bu grafik daha da artacak gibi görünüyor.

2025 yılında Y jenerasyonunun toplam iş gücünün %75’ini oluşturması beklenmektedir. Bu rakama bakıldığında gelecek iş dünyasının geleneksel bir bakışla yönetilmeyeceğini anlayabiliriz. Y jenerasyonunun rakamlarına bakıldığında değişimin diğer jenerasyonlara oranla iki kat hızlı ilerlediğini görmekteyiz. Son istatistikler Y jenerasyonunun nadiren bir işte 3 yıldan uzun kaldığını göstermektedir. Aynı zamanda bu yeni jenerasyon, kendi başına çalışmaktan daha büyük keyif alıyor gibi görünüyor.

Y jenerasyonu diğer jenerasyonlara oranla iş-yaşam dengesine ve özgürlüğüne daha fazla önem vermektedir.

Y jenerasyonu düzenli yaşam koşullarından ya da daha kaliteli bir yaşamdan etkilendikleri için bu sonuç meydana gelmemektedir. Bu kuşak, daha ben merkezli ve bağımsız olduğu için kuralları takip etmek onlar için daha zor hale gelmektedir.

San Diego State University psikoloji profesörü Jean Twenge bir milyondan fazla Y kuşağı ile anket gerçekleştirmiştir. Profesörün edindiği bulgular son beş yılda kendine saygı, kendini yüksek görme ve narsisimin arttığını göstermektedir. Bu durumun iş önceliklerinde bir etkisi olduğu kesindir. Kendi işinin patronu olmak bir patrondan ya da özgürlüğünü ve bağımsızlığını bir patronun sınırları dahilinde gerçekleştirmekten kaçınmanın en kolay yoludur.

Girişimlerle ilgili istatistiklere bakıldığında ise kendi işini kuranların genellikle ortalamaya oranla daha çok çalıştığı ve daha az kazandığı görülmektedir. Bu yüzden iş-yaşam dengesi için işinizden ayrılmayı planlıyorsanız bu durumu tekrar değerlendirebilirsiniz.

Y jenerasyonu girişimciliğin zorluklarını hafife alma eğilimindedir.

Y jenerasyonu Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi başarılı olmanın kolayca gerçekleştirilebileceğini, eğer bir kişi üniversiteyi okumak istemiyorsa ya da okumak için elverişli değilse girişimcilikte başarısının garanti olacağını düşünme eğilimindedir. Diğer taraftan Y jenerasyonu diğer kuşaklara oranla kendi yeteneklerini daha üstün görme eğilimindedir. Y jenerasyonundaki insanların çoğu aşırı öz güvenli olup, diğer insanlara nazaran kendi kararlarına daha fazla güvenmektedirler. Yaratıcı yeteneklerini gözlerinde büyüttükleri için kendi sıradan fikirlerini de büyük ve inovatif olarak değerlendirmektedir.

Toplum büyüyen girişimcilik aktivitelerinden fayda sağlarken, eğer Y jenerasyonu başarılı girişimci olabilmenin olasılıkları üzerine eğitilirlerse daha az acı çekecek ve daha az hayal kırıklığına uğrayacaktır. Özellikle de yeterince yetenekli ve çalışkan değillerse… Bu eğitim ancak kişilerin potansiyellerine yönelik dürüst geribildirimler yapılırsa sağlanabilir.

Teknoloji devleri şu anda aç gözlü, kurumsal ve yaratıcılıktan yoksun olarak görülmektedir. Bu yüzden geleceğin çalışanlarına büyük firmalar sevimli gelmiyor.

İronik olan bu genç şirketlerin bir zamanlar yaratıcı, insani ve kurumsal olmayan olarak değerlendirilmesiydi. Fakat yatırım bankalarının yüzyılda kazandığı şöhreti büyük teknoloji firmalarının kazanması 20 yıldan kısa sürdü.

İş verenler eğer Y jenerasyonunu etkilemek istiyorsa kendilerini bu kuşağa aç gözlü olmayan fakat yenilikçi ve başarılı bir şirket olarak tanıtmalıdır. Güven herkes için önemlidir fakat Y jenerasyonu tarafından kurulmuş genç teknoloji firmalarının çoğu kendini aldatılmış hissediyor. Eğer zaman içerisinde Google, Facebook ve Amazon eski itibarını geri kazanmazsa, yeni jenerasyonla iletişim kurabilen şirketler bu devlerin yerini alacaktır.

Eğer özetleyecek olursak Y jenerasyonu kendisini kısıtlayan ve fazla talepkar büyük devlerde çalışmak yerine kendi şirketini kurmayı tercih etmektedir. Yeni jenerasyon kendisini yaratıcı hissetmek istiyor ve kendi perspektiflerinden değerlendirdikleri potansiyelleri ile eşleşen başarılara ihtiyaçları var.

Kendi işini kurmak sıkıcı iş yükünden kaçınmak için edinilen kopyalama bir stratejidir. Daha yaşlı jenerasyonlar da geleneksel işlerinden ayrılıp bağımsız çalışmak, kendi işinin patronu olmak ya da kendi şirketini kurmak için kendini zorlamaktadır. Kişilerin kendi işlerini kurmalarını istemesinin bir numaralı sebebi önceki işlerinde patronları ile travmalı bir deneyim edinmiş olmalarıdır. Bu kişiler gereklilikten doğan girişimciler olarak adlandırılmaktadır. Çünkü bu insanlar yetersiz patronlarla çalışmaktan kaçınmaktadırlar. Bu yüzden Y kuşağını aynı şeyi denedikleri için kimse suçlayamaz.

Kaynak:

Why millennials want to work for themselves?