Blog

Webrazzi & Techcrunch Meetup

Arda Kutsal’ın düzenlediği, İnternet piyasasını bir araya getiren bence adının sadece “Webrazzi buluşması” olması gereken “TechcrunchWebrazzi meetup” dün Conrad otelinde çok başarılı bir şekilde gerçekleşti. Bu başarılı organizasyonu hazırlayan Arda’yı gönülden tebrik etmek istiyorum. Şimdiye kadar benim hatırladığım böyle büyük bir buluşma olmamıştı. Techcrunch’ın gördüklerinden etkilenmiş olduğunu düşünüyorum.

İnternet piyasasında olanlar birbirleri ile tanışma imkanını da yakaladılar. Keşke seminer, panel kısımları daha kısa, katılımcıların birbirleriyle konuşma zamanları biraz daha fazla planlansaydı. Bu etkinlikte bir çok internet girişimcisiyle tanışma fırsatım oldu.

Mustafa (Alpay) ve Oğuzhan (Aygören) Kosgeb’de internet projeleri için çalışmalarına başlamışlar. Oğuzhan ve Mustafa’nın internet projelerinin ne olduğu maalesef öğrenemedim ancak başarılı olacaklarına inanıyorum. Neden sadece kendi projelerine odaklamadıklarını Kindo‘nun Türkiye’deki ofisi gibi çalıştıklarını anlayamadım.

Emre (Ekmekçi) bence İnternetholding’in en yenilikçi internet projesi mulakat.net‘i “Startup pad” yani yeni internet şirketlerinin kendilerini anlattıkları oturumda çok güzel sundu. Sunumunu kısa tutması çok daha faydalı olabilirdi. Unutmadan; bu bölümdeki tüm sunumların İngilizce yapılmasının sebebi bu şirketlerin tüm dünyaya video çekimleriyle duyurulması ve Türkiye’deki yeni internet girişimlerini İnternet dünyasına tanıtmak içindi. Bu sorunun çok sorulduğunu duyduğum için hemen hatılatmak istedim.

Takasmerkezi.com‘un kurucusu Önder Eren parasız ticaret kavramıyla açtıkları takasmerkezi.com iş modelini anlattı. Her ne kadar takas iş modeline karşı önyargılarımda olsa da yeni sitenin düzgün bir iş planıyla başarı olabileceğini düşünüyorum. Şu andaki iş modelinde takas yaptıkça puan kazanıyorsunuz böylece mala mal takası yerine puanınız karşılığı istediğiniz malı alabiliyorsunuz. (Paranın bir öncesi aşama diyebiliriz) İş modelinin eksiklikleri veya geliştirilmesi gereken yerler olabilir.

Wrieda Octech’in yeni bir projesi aklınızdaki fikirleri organize etmeyi sağlayan bir proje. Kurumsal ağırlıklı düşünüyorlar. İlk aşamadan gelire odaklanmadıklarını söylediler. Bu proje çok değişik açılımlarla geliştirilebilir diye düşünüyorum. Mekanist.net başarılı bir iş modeli olabilir, Türkiye’de başlattıkları iş modelini diğer ülkelerde de yayıngılaştırmayı planladıklarını sunumda anlattılar.

Yeni başlayan internet şirketlerinin sunumlarından kısaca edindiğim izlenim; Türkiye’de de güzel işler yapılıyor, bunları duyurmak için periyodik olarak bu tür etkinlikler düzenlemek bence zorunlu hal almıştır. Sunum konusunda internet şirketi kurucularının oldukça çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Yaptıkları işleri daha sevimli ve özet olarak aktarmaları çok önemli.