Blog

VR teknolojisi oyun dünyasında nasıl bir yer edinebilir?

Sanal gerçeklik ya da alışıldık kısaltmasıyla ”VR”, birçok alanda olduğu gibi oyun alanında da önemli gelişmelerden biri olacak. Bu konuda oyun geliştiricilerin şüphesi yok. Peki VR, ne tür oyunlarla bu dünyadaki yerini alacak?

Oculus’un yüksek fiyatı şimdilik hayal kırıklığı yaratmış olsa da sanal gerçeklik konusunda herkesin ümidi yüksek. Sağlıktan mimariye kadar birçok farklı alanda VR, fark yaratacak çözümler sunacak. Ancak bu teknolojinin heyecan yaratmasının sebeplerinden biri de oyun alanına katabilecekleri. Nitekim Oculus ve Sony gibi markalar da VR ürünlerini piyasaya sürerken öncelikle oyunlara güveniyor.

Oyun piyasası da VR’dan umutlu. Game Developers Conference’da yapılan bir araştırmaya göre oyun geliştiricileri VR üzerinde şimdiden çalışmaya başlamış durumda. Her altı oyun geliştiriciden biri VR alanında bir çalışması mevcut.

Peki VR hangi oyunlarla başarılı olabilir?

Farklı platformlarda farklı oyunların başarılı olabildiğini biliyoruz. Örneğin PC’de hiç şans verilmeyecek oyunlar, mobil pazarı domine edebiliyor. Bu konuda Quantic Foundry‘nin yaptığı araştırma dikkat çekici olabilir. Şirket, 140 binden fazla oyuncu üzerinde yaptığı bir araştırmayla oyunların strateji ve heyecan derecelerini sıralamış.

Strategy-Games

PC ve konsolda her alandan oyunun çok başarılı olabildiğini görüyoruz. Dolayısıyla VR da bu alan için uygun bir teknoloji. En yüksek keyfi ise stratejisi yüksek ve zor oyunlar sağlıyor ki bunların da birçoğu bağımlılık yaratan oyunlar. Ancak basit bir strateji oyununu VR gözlüğüyle oynamak çok mümkün değil. Dolayısıyla VR’ın en başarılı olacağı alan 1st person shooter tarzı oyunlar olabilir. Bu alanda efsane Counter-Strike en etkili oyunlardan biri gibi görünüyor. Yani Counter-Strike’ın VR versiyonu hızlıca denenebilir.

Kapak görseli – Tested