Blog

Video Röportaj Yaparken Önemli 4 Adım

Video, projenizi anlatmak için en faydalı içeriklerden biri. Çünkü insan beyni bilgilerin %90’ını görsel öğelerden elde eder. Dolayısıyla güzel görsellerle süslenmiş, iyi bir vücut dili ve güzel bir ses tonuyla hazırlanmış bir video tanıtım için idealdir.

Ayrıca videolar sadece tanıtım için değil. Projeniz, şirketiniz büyüdükçe daha fazla dikkat çekecek ve video röportaj istekleri gelmeye başlayacak. Eğer Etohum 40 projelerinden biriyseniz, video röportajlara mutlaka hazır olmanız lazım.

Şimdi video röportajlarda dikkat etmeniz gereken 4 maddeye yakından bakalım;

1- Göz Teması kurun

Göz teması kurmak ikili ilişkilerde her zaman önemlidir. Bir vide röportaj esnasında da göz teması kurmak gerekir. Ancak göz teması her zaman karşınızda bir göz olacağı anlamına gelmiyor. Bazen karşınızda bir sunucu olduğunda ona bakarak konuşmak nispeten daha kolaydır. Fakat bazen de izleyenlerle göz teması kurduğunuz hissini vermek için kameraya bakarak konuşmanız gerekir. Böyle durumlarda kendinizi rahat hissedin, kamera içerisinde bir noktaya odaklanın ve bir kameraya baktığınızı düşünmek yerine kuracağınız cümleleri düşünün.

2- Gülümseyin

Gülümseyin! Bu kadar basit. Elbette kahkahalar atın demiyoruz. Ama gülümseyin, dişleri gösterin, sempatik olun. Gülümseme alışkanlığı kazanmak biraz zor olabilir. Röportaj esnasında ilk başta gülümseyerek başlarsınız fakat bir süre sonra ister istemez yüzünüz somurtuyor gibi görünmeye başlar. Bunu önlemek için aklınıza ”Gülümse” düşüncesini getirin ve pratik yapmaya çalışın.

3- Vücut dilinizi geliştirin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insan beyni bilgilerin %90’ını görsel öğelerden alır. Bir kişiyle karşılaştığımızda onun hakkındaki ilk izlenimimiz de aldığımız görsel işaretlere dayanır. Yani karşımızdakinin fiziksel görünüşü ve vücut dili bizim için çok önemli işaretlerdir.

Bir video röportaj esnasında da ister istemez izleyen, projeyi anlatan kişiyi en az proje kadar inceler. Eğer antipatik görünürseniz anlattıklarınız boşa gidebilir.

Bu sebeple vücut dilinizi geliştirmenizi öneriyoruz. Ellerinizi, kollarınızı, yüz mimiklerinizi kullanmaya alışın. Eğer video esnasında kıpırdamadan durursanız bu hemen dikkat çekecektir. Doğal olmayan, zorlama hareketler de çok dikkat çeker. Bu sebeple ayna karşısında ya da bir şekilde prova yaparak hareketlerinizi daha doğal hale getirebilirsiniz.

4- Okumayın

Video röportaj esnasında okumak, konuşmaktan çok daha zordur. Genel kanı işi garantiye almak için okumanın daha kolay olduğu üzerinedir. Fakat okumak çok daha zorlayıcıdır ve doğal görünmez. Elbette doğru şeyleri söylemek için notlar almak faydalıdır. Fakat bu notlar cümleler şeklinde değil, hatırlatıcı notlar şeklinde olmalıdır. Böylece söylemek istediklerinizi hatırlayıp video esnasında cümleleri kurmanız daha doğal ve kolay olacaktır.

Kağıda yazdığınız cümleleri sizin yazmanız da o cümleleri sizin yapmaz. Bu cümleleri ezberlemek daha tutuk bir konuşma yapmanıza sebep olur.

Ve elbette rahat olmaya çalışın. Bunun için kameramanla ya da sunucuyla çekimler öncesinde sohbet etmeniz faydalı olacaktır.