Blog

Veri Çok, Zaman Az

Günümüzün ortalama bir akıllı telefonu, 1969 yılında NASA’nın aya insan gönderme projesinde kullandığı işlem gücünden çok daha fazlasına sahiptir.  Büyük miktarlardaki veriyi herhangi bir yerde ve zamanda üretebilir ya da tüketebiliriz. Veri tüketimimiz aynı zamanda kişiselleştirilmiş uygulamalarımızı nerede, nasıl ve ne zaman kullandığımız bilgisini de içerir.

Aygıt Donanımlarında Veri Toplama Inovasyonu

Giyilebilir teknolojileri kullanan aygıtlar vücut hareketlerini takip ederek, üreticilerin sistemini bu bilgi ile beslemektedir. Yeni araba modelleri yol bilgisini okuyarak araca gerçek zamanlı süspansiyon uyarlayabilir. En basit termostatlar bile kullanıcı tercihi bilgisini toplamak için güncellenebilir. Tesla’nın Model S sürücü logları gibi uygulamaların sağladığı çok yönlü veriler, sürücülerin anlık kullanımına açılabildiği gibi üreticinin veritabanını da beslemektedir.

Kurumsal Bilgi Teknolojilerinde Aşırı Büyük Veri

Büyük veri analitiğinin ilk fazı, Hadoop benzeri yazılımların sundukları olanaklarla tüm bu veriden bilgi elde etmektir. Günümüz şirketleri iş süreçlerini ellerindeki büyük veriyi kullanarak daha iyi anlamaya ve iyileştirmeye ihtiyaç duymaktadır.  Şirketler pazar segmentasyonu ile her bir bireyin satın alma alışkanlıklarını yönetme arasındaki farkı bilmek istemektedir.

Zaman Aleyhinize İşliyor

Veri kalitesi, verinin yaşı ile orantılı bir şekilde etkilenmektedir. Toplanan eski veriler, bugünden çok geçmişle ilgili bir bakış açısı sağlamaktadır. Zaman kısıtlayıcı bir etmendir. Eski verilerden edinilen bakış açısı sizi bugün için potansiyel bir müşteriye satış yapma fırsatı sağlıyorsa kıymetlidir.

Gerçek Zamanlı Bilgiden Sağlanan Değer

Kullanıcı aygıtları, mobil uygulamalar ve sosyal ağlarla şirketiniz sistemlerinin entegrasyonu, analiz edilebilecek büyüklükte taze veri akışı sağlamaktadır. Bu verileri iş zekası ve analitik ortamınıza entegre edebilirsiniz. Bu teknolojiler aynı zamanda gerçek zamanlı verilerin, müşteri alışkanlıklarını tespit edebilecek desenlere dönüştürülmesine olanak sağlar.

Geçmişi Anlamak

Geçmiş zamanında ne yapılması gerektiğini anlamak sizi ileriye götürmez. Şu an ne yapılabileceği konusunda derin bir anlayışa sahip olmalısınız. Birçok başarılı şirket, yeni kullanım senaryolarını ya da yeni pazarları rakiplerinden önce tanımlamak için sosyal ağlar gibi yeni kaynakları hızlıca sistemlerine entegre etmektedir. Entegrasyon teknolojileri şirketlere tüketicilerin hızında çalışma ve hareket etme olanağı sağlar.

Geleceği Tahmin Etmek

Gerçek zamanlı veri entegrasyonu size belirli durumları tahmin edebilme ve hala bir şeyler yapılabilir ise anında hareket etme yeteneği sağlar. Bu entegrasyon ile bir müşteri web sitesinden ayrılmadan önce, o kişiye bir teklif sunmak için mükemmel an tespit edilebilir.  Şirketlerin bilmesi gereken bir diğer nokta, müşterilerin daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğunu bilmek değil aynı zamanda harekete geçmek ve o kişiyi sadık bir müşteri haline getirmek için zamana ihtiyacı olduğunun farkına varmaktır.

 

Kaynak:

So much data, so little time