Blog

Uzay girişimi SpaceX’e 1 milyar dolar yatırım!

Google ve Fidelity, Elon Musk’ın özel uzay nakliye ve araştırma şirketi SpaceX’e 1 milyar dolar yatırım yaptı. Yatırım ile birlikte Google ve Fidelity, SpaceX’in yüzde 10’undan biraz daha azına sahip oldu. SpaceX’in değeri ise 10 milyar doları aştı.

Yatırım, SpaceX uydularının geliştirilmesi ve Dünya’da internet erişimi olmayan yerlere internet dağıtması için kullanılacak. Tüm dünyaya internet erişimi sağlamak Google’ın halihazırda üzerinde çalıştığı bir hedef ve bu yatırım da yürürlükte olan diğer projelerin yanındaki yerini alıyor.

Elon Musk’a göre uydu interneti girişimi, hem internet hızını artıracak hem de şu an düzenli internet erişimi olmayan 3 milyar insana internet bağlantısı götürecek. Musk, verileri uydu üzerinden göndermenin, kablolarla hedefe erişene kadar router’dan router’a gitmesinden daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Projenin detaylarını Bloomberg’e anlatan Musk, “İnsanların bu projenin beş yıldan önce aktif olmasını beklememeli” diyor. Musk ayrıca projenin 10 milyar dolar gibi bir maliyete sahip olacağını ve Google ile Fidelity’nin yatırımının ancak ilk birkaç uydunun gönderilmesine yeteceğini tahmin ediyor.