Blog

Uygulamanızın indirme sayısını arttırmak için 5 yöntem

Mobil pazarlama teknoloji şirketi olan Fisku’ya göre, 2015 Kasım ayında iOS için indirme başına olan ücret $1.10’dan $1.54’a yükseldi. Android  için ise bir yılda $1.13’dan $2.27’a yükselerek, 101%’lik inanılmaz bir artış gösterdi.

Her yıl indirme başına olan ücret artarken, uygulama yayınlayanlar pazarlama faaliyetlerinde daha yaratıcı olmak zorundalar.

Kendimiz ve tabiki de müşterilerimiz için oldukça başarılı uygulamalar piyasaya sürdükten sonra, hemen hemen yok denebilecek kadar bir bütçeye sahip olduğunuzda  indirme sayısını arttırmak için kullanılan 5 favori metodu keşfedeceksiniz.

1.     Süreli Ücretsiz Kampanyalar

Eğer süreli bedava kampanyalara aşina değilseniz, bu ücretli olan bir uygulamanın birkaç günlüğüne hiç bir ücret ödemeden indirilebildiği kampanya çeşitidir.

Eğer ücretsiz bir uygulamanız varsa, uygulamanın içindeki satın alma işlemlerinden birini ücretsiz yapabilirsiniz. Fakat, bu uygulama içi satın alma tükenmeyen bir özellik olmalıdır, bir başka deyişle bir kere kullanıcı tarafından alındığı zaman, hep kullanılabilmelidir. Örneğin, bir oyun için yeni yarış parkuru tükenmeyen bir özellik olarak değerlendirilebilir.

Medya aracılığı ile bunu duyurmanın başarılı bir kampanya yürütmek için hayati olduğunu not etmek gerekir. Mecralara özel stratejiler hakkında daha çok bilgi edinmek için yazının 4. maddesine geçebilirsiniz.

2.     Uyguluma Marketi Optimizasyonu

Uygulamanızın indirilme sayısını arttıracak uygulama market sayfanızın  iki gözden kaçmış ögesi bulunmaktadır: yorumlar ve uygulama içi satın almalar.

Kullanıcılarınız tarafından bırakılmış yorumların içerisindeki kelimeler ve bütün uygulama içi satın almalarınız Google Play, iOS tarafından indekslenir. Her iki kısımda da hedeflenmiş, alakalı anahtar kelimeler indirilme sayısını bir anda arttırmanıza yardımcı olacaktır.

3.     Yerelleşme

Uygulama markette 28 bölge bulunur ve her ülke kendi uygulama marketine sahiptir. Bütün dünyanın sadece İngilizce uygulamaları aradığını düşünmek naiflik olur. Aslında bir çok kullanıcı uygulama markette kendi ana dilinde kullanır.

Eğer uygulamanız spesifik bir bölge için geliştirilmediyse, uygulamanızı her dilde özelleştirmek için zaman harcayın. Kimin uygulamanızı yararlı bulacağını kim bilebilir?

Gonzalo Juarez, eTips’in eş kurucusu ve mobil seyahat uygulamalarının bir numaralı yayıncısı gururla herhangi ücretli bir pazarlama kampanyası yürütmediklerini açıkladı. Uygulamasını yerelleştirmek daha önce uygulama yayımlamadığı ülkelerde indirilme sayısının 200% artmasını sağladı.

Juarez, öncelikle uygulamanın isminde  kullandığınız kelimeleri ve anahtar kelimeler kısmını çevirmenizi öneriyor. Bir kere herhangi bir dilde indirilme sayısında bir artış gördüğünüzde, uygulama tanımını, ekran görüntülerini ve en son uygulamanızın içeriğini o dile çevirmenizi öneriyor.

Son olarak, Gengo veya OneHourTranslation gibi çeviri sitelerini kullanın; ilk çeviriyi yapmak ve onu doğrulamak için 2 çevirmen işe alın.

4.     Halkla İlişkiler için özel stratejiler

Özel stratejileri kullanarak Techcrunch, Social Times, AppAdvice ve BGR’de bahsedilme fırsatı yakaladık.

Bu nedir? Duyurularınızı ilk olarak yayınlama hakkı veriyorsunuz: ürün piyasaya sürümü, güncellemeler, yatırım gibi… Büyük siteler kendilerine özel stratejileri seviyorlar çünkü bu haberi ilk onların duyuracağı ve diğer büyük websitelerin onları kaynak olarak göstereceği anlamına geliyor.

Bu bir karşılıklı kazanma stratejisi çünkü onlar trafik ve link alırken siz de yayın alanı elde ediyorsunuz.

Bu stratejide başarı elde etmenin anahtarı erken başlamak. Piyasaya çıkacağınız tarihin 2 hafta öncesinden konuşmalara başlamalısınız. Aynı anda sadece bir özel haber için konuşmalısınız. Eğer geri dönüş alamazsanız, bir sonrakine ilerleyebilirsiniz.

5.     Öne Çıkanlar Vuruşu

Bu az bilinen ve bana bir çok müşterimi Apple tarafından öne çıkanlara koymamı sağlayan bir taktik. Bu taktiği öğrenmeden önce Apple’ın sizin uygulamanızda ne görmek istediğini bilmek önemlidir.

Bir çok yazılımcı, uygulamalarını gelecekteki önerilenler listesine koymak için [email protected] a mail atabileceklerini bilir. Fakat, Apple’da her kategori için uygulama marketi yöneticileri bulunmaktadır.

LinkedIn’de uygulama marketi yöneticisi ismiyle arama yaptığınızda, Apple’da pazarlık yapmanız gereken doğru kişiye nasıl ulaşabileceğinizi bulabilirsiniz.

Email Hunter Chrome Extension kullanabilirsiniz. Bu uygulama otomatik olarak LinkedIn üzerinde bir kişinin e-mail adresini ortaya çıkaran bir e-mail butonu oluşturuyor. Yazılım, kişinin e-maili için mantıklı bir tahminde bulunuyor, yani bazı zamanlar e-mail adresi tam olarak doğru olmayabilir.

Kaynak