Blog

Uygulama İçi Satış Yapan Uygulamalar Artık Ücretsiz Olarak Adlandırılmayacak

Google, Avrupa Komisyonu’nun yeni kurallarını kabul etti ve bundan böyle uygulama içi satın alma seçeneği sunan uygulamaları ”ücretsiz” olarak listelemeyecek.

Avrupa Birliği, son dönemde tüketicileri koruma adına uygulama içi satın almaları inceleme altına almıştı. Bu konuda varılan son karar ise satın alma seçeneklerinin net açıklmanması, satın alma konusunda daha fazla onay aşaması ve uygulamaların ”ücretsiz” olarak listelenmemesi yer alıyor.

Google, Avrupa Komisyonu’nun bu kurallarını kabul ettiğini duyurdu. Bundan böyle Google Play Store’da uygulama içi satın alma seçeneği sunan uygulamalar ”ücretsiz” olarak listelenmeyecek. Bu uygulamalar satın alma seçeneklerini daha net belirtmek durumunda. Ayrıca onay aşamaları çocukların ebeveynlerin kontrolünde olmasını sağlayacak şekilde düzenlenecek. Her satın almadan önce bir ödeme onayı sorulacak ve gerektiğinde soru sorulması için bir e-posta adresi belirtilecek.

Google, bu değişiklikleri şimdilik sadece Avrupa’da uygulamaya başlıyor. Global olarak uygulanıp uygulanmayacağı ise henüz belli değil.

Apple ise şimdilik bu değişiklikleri uygulamıyor. Apple’a göre tüketicileri korumak için yeterince önlem sunuluyor. Ayrıca iOS 8’de gelecek ebeveyn kontrollerinin yeterli olacağı görüşündeler. Dolayısıyla App Store’da uygulama içi satın alma opsiyonu sunan uygulamalar ücretsiz olarak kalmaya devam edecek.