Blog

Üretken İnsanların Daha Değişik Yaptığı 15 Şey

Sizinle üretken insanlara özel 15 sırrı paylaşacağız. Bir kaçını bile uygulamanız hayatınızda önemli değişim sağlayabilir.

Sır 1 : Dakikalara odaklanırlar, saatlere değil

Ortalama performans gösterenler takvimlerini saatlere veya yarım saatlere ayırmışlardır. Çok başarılı insanlar bir günde 1440 dakika olduğunu bilirler ve onlar için zamandan daha önemli hiç bir şey yoktur. Para kaybedilebilir ve kazanılabilir, fakat harcanan zaman asla telafi edilemez. Efsane Olimpik jimnastikçisi Shannon Miller ın bana söylediği gibi “Günü verimli kullanmak için, dakika dakika planlanmış bir takvimim vardır.” Yaşamınızı en iyi şekilde değerlendirmek için dakikalarınızı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

Sır 2 : Sadece tek bir işe odaklanırlar

Aşırı üretken insanlar en önemli görevlerini bilirler ve her sabah bölünmeden onun için bir veya iki saat çalışırlar. Ziglar Inc. nin CEO su Tom Ziglar “Gününüzün ilk kısmını işinizi kurmanıza yardım edecek en önemli iş için çalışarak geçirin” diyor. Hangi görev sizin görevinize ulaşmanız için en önemli etkiye sahip? Hangi başarı işinizde yükselmenizi sağlayacak?

Sır 3: Yapılacaklar listesi kullanmazlar

Yapılacaklar listenizden kurtulun; bunun yerine her şeyi takviminize kaydedin. Yapılacaklar listesindekilerin yüzde 41 inin aslında hiç bir zaman gerçekleştirilmediği ortaya çıkmıştır. Ve bütün bu yapılmamış işler Ziegamik etkisinden dolayı sizi strese sokar ve uykusuzluğa neden olur. Aşırı üretken insanlar her şeyi takvimlerine koyarlar ve günlerine 15 dakikalık zaman dilimleri halinde planlarlar. “Çok zor gibi görünüyor fakat bu işlerin yüzde 95 ini bitirmenizi sağlayacak” diyor The Art of Charm ın eş kurucusu Jordan Harbinger.

Sır 4: Zaman yolculuğu ile zaman öldürmeyi yenerler

İlerideki haliniz güvenilir değil. Bu nedenle zamana göre tutarsız varlıklarız. Bugün vejeteryan yemeği alırız çünkü bütün hafta sağlıklı salatalar yiyeceğimizi düşünürüz; fakat ardından gelecekte bu alışkanlığımızı bırakırız. Düzenli şekilde spor yapacağımı düşünerek belli ekipmanlar aldım fakat bir yıldan fazla bir süredir kutularını bile açmadım. Şuan gelecekteki sizin doğru şeyleri yapacağından emin olmak için ne yapabilirsiniz? Kendinizi ileride nasıl sabotaj edebileceğinizi düşünün ve onu yenmek için bir çözüm bulun.

Sır 5: Akşam yemeği için evde kalırlar

Intel’in Andy Grove’undan öğrendiğim ilk şey : “Her zaman daha fazla yapılacak şey vardır, daha fazlası yapılmalıdır ve daha fazlası yapılabilir.” Çok başarılı insanlar hayatta neye değer verdiklerini bilirler. İş onlar için değerlidir evet fakat başka neye değer verirler? Bu sorunun doğru bir cevabı yok ama bir çoğu için şunlar önemlidir: aile zamanı, spor yapmak, yararlı olmak. Günlerinin belli bir kısmını değer verdikleri şeyler için ayırırlar, bunu takvimlerine koyarlar ve plana bağlı kalırlar.

Sır 6 : Defter kullanırlar

Richard Branson, Virgin i her yere giderken yanında taşıdığı defteri olmadan kuramayacağını söylemiştir. Bir mülakatta, Yunan kargo patron Aristotle Onassis “Her zaman defter taşıyın. Her şeyi yazın Bu üniversitede size öğretmedikleri milyon dolarlık ders” demiştir. Ekstra üretken insanlar her şeyi yazarak zihinlerini boşaltırlar.

Sır 7 : Günde sadece bir kaç kere e-postalarına bakarlar

Ekstra üretken insanlar günde sadece bir kaç kere epostalarına bakar. Onlara gelen her bildirime veya epostaya cevap vermezler. Onun yerine, her şey gibi epostalarına hızlı ve üretken bir şekilde bakma saatlerini de programlarlar. Bazıları için bu sadece günde bir keredir, benim için ise sabah, akşam ve gece.

Sır 8: Toplantılardan kaçarlar

Mark Cuban a bana en iyi üretkenlik tavsiyesini vermemi istediğimde, hızlı bir şekilde “biri çek yazmadıkça toplantılardan kaçın” demiştir. Toplantılar en büyük zaman öldürücülerdir. Geç başlarlar, yanlış insanlar oradadır, konu üzerinde dönüp dururlar ve uzun sürerler. Yapabildiğiniz her an toplantılardan kaçmalısınız evet eğer kendiniz bir toplantı yönetiyorsanız elinizden geldiğince kısa olmasına özen gösterin.

Sır 9 : Hemen hemen her şeye hayır derler

Bir defasında milyoner Warren Buffet in de dediği gibi “ Başarılı ve çok başarılı insanların arasındaki fark çok başarılı insanların hemen hemen herşeye hayır demesidir.” Ve James Altucher oldukça eğlenceli bir şekilde bana şu tavsiyeyi Verdi: “Eğer bir şey gerçekten çok acil değilse, ona hayır cevabını ver. Unutma günde sadece 1440 dakikaya sahipsin. Onlardan kolayca vazgeçme.”

Sır 10: 80/20 kuralını uygularlar

Pareto İlkesi olarak da bilinen bu ilkeye göre, bir çok durumda sonuçların yüzde 80 i yapılan aktivitenin sadece yüzde 20 sinden gelir. Ekstra üretken insanlar hangi aktivitelerin en iyi sonuç verdiğini bilirler, onlar üzerine odaklanır ve gerisini göz ardı ederler.

Sır 11: Hemen hemen her işi paylaştırırlar

Ekstra üretken insanlar “Bu işi nasıl yapabilirim” diye sormazlar. Bunun yerine “Bu iş nasıl bitirilebilir” diye sorarlar. Ben kelimesini mümkün olduğunca cümleden çıkarmaya çalışırlar. Ekstra üretken insanlar kontrolcü değillerdir ve küçük sorunları yönetmezler. Bir çok durumda güzel demek, yeterli demektir.

Sır 12: Haftanın günleri için tema oluştururlar

Oldukça başarılı insanlar genelde büyük konulara odaklanmak için haftanın günleri için temalar seçerler. Yıllardır toplantılar için pazartesi temasını kullanırım ve bütün raporların tek tek üzerinden geçtiğimden emin olurum. Cuma öğleden sonralarım diğer hafta başlamadan bitirmek istediğim finansal durum ve genel yönetim konuları temalıdır. Jack Dorsey’in aynı anda iki şirket yönetmesini sağlayan çalışma temaları hakkında bir yazı okudum. Üretkenliğinizi en yüksek seviyeye çıkarmak amacıyla işlerinizi gruplandırın.

Sır 13: Her bir işe sadece bir kere dokunurlar

Kaç defa bir epostayı açtınız ve onu daha sonra halletmek amacıyla geri kapattınız? Oldukça başarılı insanlar her işi sadece bir kere yapmaya çalışırlar. Eğer 5 veya 10 dakikadan daha az vakit alacaksa, o işi hemen orada hallederler. Bu iş aklınızın bir köşesinde kalmayacağı için stresiniz azalır ve işi tekrardan değerlendirmek için zaman harcamayacağınız için bu daha verimli bir yoldur.

Sır 14: Düzenli sabah rutinleri vardır

Benim en çok şaşırdığım şeylerden biri 200 den fazla başarılı insanla mülakat yaparken onların kaçının benimle sabah rutinini paylaşmak istediğiydi. Miracle Morning in yazarı Hal Elrod bir kere bana “ Bir çok insan daha çok şey başarmak için daha çok şey yapmaya odaklanırken, Miracle Morning daha az şey yaparak daha çok şeye ulaşmak için daha fazlası olmakla alakalıdır. Bir çok farklı alışkanlık duymuş olmama rağmen mülakat yaptığım insanların bir çoğu sabahları vücutlarını suyla besliyor, sağlıklı bir kahvaltı ve hafif bir spor yapıyor. Zihinlerini meditasyon, dua, ilham verici okuma veya gazetelerle besliyorlar.

Sır 15 : Enerji her şeydir

Bir günde daha fazla dakikaya sahip olamazsınız fakat dikkatinizi, odaklanmanızı, karar vermenizi ve üretkenliğinizi arttıran enerjinizi arttırabilirsiniz. Çok başarılı insanlar öğün atlamazlar, daha fazlasına erişmek için uyumaz veya ara vermezler. Bunun yerine onlar yemeği benzin, uykuyu iyileşme olarak görürler.

 

Kaynak: http://www.forbes.com/pictures/fgdd45ffmf/secret-15-energy-is-ev/