Blog

Ünlü yatırımcı Morten Lund bu yıl Startup İstanbul’a geliyor

Özellikle Skype’ın ilk yatırımcısı olmasıyla tanınan Danimarkalı Morten Lund, şimdiye kadar 100’ün üzerinde startup’a yatırım yapmış bir isim. Lund, yatırım alanındaki 15 yıllık tecrübesini 3-5 Ekim’de Startup İstanbul katılımcılarıyla paylaşacak.

43 yaşında olmasına rağmen yatırımcı olarak 15 yıllık bir tecrübeye sahip olan Lund, üniversiteyi yarıda bırakıp iş dünyasına atılan isimlerden biri. İlk şirketi olan iletişim danışmanlığı hizmeti veren Neo Ideo’yu 1996 yılında kurup, 1999 yılında da Leo Burnett’e sattıktan sonra yeni kurulan girişimlere ilk aşama yatırımları yapmaya başlamış. Lund’un son 15 yılda yatırım yaptığı şirketlerin sayısı 100’ün üzerinde. Aralarında ZYB, Zecco.com,PolarRose, Maxthon, Bullguard, Tradeshift, AirHelp, Itembase, LundXY, OnlyXO’nun bulunduğu bu şirketlerin en ünlüsü ise Skype. Morten Lund, Skype’ın ilk yatırımcısı olduktan sonra şirket 2005 yılında eBay’e 2.5 milyar dolara satılmış. 2011 yılında ise Microsoft, Skype’ı 8.5 milyar dolara  satın almıştı.

Morten Lund şimdilerde kendi yatırımcı ve girişim hızlandırı şirketleriyle startup’lara destek vermeye devam ediyor.

Morten Lund, Steve Blank ve daha birçok dünya çapında ismin katılacağı Startup İstanbul 3-5 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenecek. Erken kayıt için bu linke tıklayabilirsiniz.