Blog

Üniversite okumak pahalı ama buna değiyor (araştırma)

Amerika’da üniversite okumak artan fiyatlara rağmen halen karşılığını veriyor. Yapılan bir araştırma bu yıl içerisinde 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan kişiler, üniversite mezunu olmayan kişilere kıyasla saat başı ücret bazında %98 daha fazla gelir elde etmiş. Elbette üniversite okumak sadece daha fazla para kazanmakla da ilgili değil.

Bu araştırmaların temeli 2000’li yıllarda yaşanan bir değişime dayanıyor. Büyüklerimizden de duymuşuzdur; bir dönem insanlar dolgun bir maaş ve refah içerisinde bir hayat yaşamak için üniversite diplomasına şart olduğunu düşünüyordu. Bu bir anlamda doğruydu çünkü birçok ülkede yapılan araştırmalar üniversite mezunu kişilerin, üniversite mezunu olmayanlara göre daha fazla gelir elde ettiğini gösteriyordu.

Bu tablo 2000’li yılların başında zirve yaptı ve sonrasında düşüşe geçti. Özellikle internetin etkisiyle iş gücüne farklı şekillerde erişmek mümkün hale geldi. Bununla birlikte internet ve yazılım alanındaki gelişmeler de şirketlerin mesleki yeterlilikler konusundaki önceliklerini değiştirdi. Örneğin hacker’lar, geçmişteki başarılı sayesinde işe alınır oldular.

Tüm bunlara rağmen üniversite mezunları halen daha çok kazanmaya devam ediyor. Economic Policy Institute’un ABD’de yaptığı araştırmaya göre üniversite mezunları saat bazında %98 daha fazla kazanıyor. Üstelik bu rakam 1980’lerde %64 civarındaymış. Yani yeni nesil girişimler, şirketler hayata geçerken eğitimli çalışanlara olan ihtiyaç da devam ediyor.

Elbette bu istihdam rakamlarını yansıtmıyor. Sonuçta üniversiteyi bitirmek daha fazla gelir elde etmek için gerekli gibi görünse de işe girebilmenin bir garantisi yok.

Üniversite okumak, hayata geç başlamak gibi görünse de üniversitenin faydalarını da göz ardı etmemek gerek. Birçok girişimci üniversite mezunu olmasa da projelerini üniversite yıllarında keşfetmişti. Dolayısıyla üniversite tecrübesi de girişimcilere farklı bir tecrübe kazandırıyor.

Bu rakamlar ABD’deki tabloyu gösterdiği için Türkiye’de de durumun aynı olduğunu kabul edemeyiz. Özellikle de üniversiteli işsiz sayısını düşündüğümüzde durum pek olumlu olmasa gerek. Fakat Türkiye’de de ABD gibi ülkelerde üniversite bitirmiş kişilerin şansının yüksek olduğu bir gerçek. Dolayısıyla bizim açımızdan da ABD’de üniversite okumak pahalı ama buna değiyor.