Blog

Üniversite Öğrencileri için Internet 101

Bu makale Harun Ünlüsoy tarafından kaleme alınmıştır.

Burak Hoca’mın (Burak Büyükdemir) bir lafı vardı. Ben bu bölümü, İşletme Mühendisliği Bölümünü Amerika’daki bir çok girişimin çıktığı Stanford Üniversitesi gibi bir konuma yerleştirmek istiyorum diye. Ondan mıdır nedir, son zamanlarda İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünden çok fazla internet girişimcisi, internet business man & woman çıkıyor. İşletme Mühendisliği bölümü öğrencileri bile proje derslerinde daha çok internet ağırlıklı projeler yapıyorlar. Hatta wordpress & joomla gibi CMS çözümleriyle sunum olarak internet sitesini sunuyorlar. Aslında bir yandan bilgisayar & C++, bir yandan pazarlama, bir yandan finans derslerini alan bir bölüm için çok şaşırtıcı olmasa gerek.

Ben de bu profil ile mezun olan bir İşletme Mühendisi olarak ve e-tohum’un ilk kuruluş yıllarını & ilk sitesini & ilk toplantılarını hatırlayan birisi olarak  bir şeyler yazmak istedim. Burak Büyükdemir ile İTÜ İşletme Mühendisliği bölümü olarak e-fikrim Proje Yarışması ile başlayan iş birliği sürecimiz, Etohum & İşletme Mühendisliği Kulübü organizasyonlarımızda, Bilişim Teknolojileri Zirvesi’nde ve Sosyal Medya Ödülleri’nde hızla devam etti, ediyor. 6 yıl önce 2008 yılında Burak Büyükdemir ile ilkini düzenlediğimiz Bilişim Teknolojileri Zirvesi bu yıl Aralık ayında 6. yılını kutluyor olacak.

Bu yazının devamında öğrencilerin üniversite yıllarında yapabilecekleri bir kaç alt maddeye yer vermek istiyorum. Bu maddeler, oldukça basit ve ucuz çözümlerle hatta çoğu bedava olarak uygulayabilecekleri çözümler.

  • Üniversitedeyken en az bir adet domain satın alınDomain satın alırken dikkat etmeniz gereken konu, MX kaydı, DNS kaydı vb çözümleri bir arada sunan bir domain seller firmasından domain satın alma işlemini gerçekleştirmeniz. Bazı domain satın alabileceğiniz yerler first seller iken, bazı yerler ise re-seller durumundadır. First seller bir yerden domaini satın almanız, domain’inizin daha kısa sürede yayında olmasını ve domain ile ilgili daha ileri düzey ayarlar yapabilmenize olanak tanır.

Benim tercihim domain seller firması: www.godaddy.com

  • Üniversitedeyken bir hosting’iniz olsun.Hosting, yani internete açmak istediğiniz dökümanları sizin için depolayan bir uzak bilgisayar. Bir çok üniversite şu anda öğrencilerine ücretsiz hosting hizmeti sağlıyor. Bu hosting’i kullanabileceğiniz gibi hostgator, bluehost gibi global hosting firmalarından veya Türkiye’de hizmet veren firmalardan bir hosting satın alabilirsiniz.Benim tercihim hosting firmaları: www.bluehost.com | www.hostgator.com
  • WordPress & Joomla & Drupal kurun (Ücretsiz)CMS (Content Management System) olarak geçen wordpress ve joomla gibi internetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz hazır CMS çözümlerini PHP destekleyen bir hostinge rahatlıkla kurabilirsiniz. Bu sistemler ile kendinize ait bir blog, internet sitesi, oyun sitesi, bir network sitesi hatta bir e-ticaret sitesi bile kurabilirsiniz.Wordpress & Joomla & Drupal link: www.wordpress.org |  www.joomla.org | www.drupal.org
  • OpenCart & Magento E-Ticaret siteleri kurun (Ücretsiz)

OpenCart ve Magento ile kurulmuş şu anda Dünya’da ve Türkiye’de hizmet veren binlerce firma var. OpenCart ve Magento kurarak kendinize ait bir e-ticaret sitesi yaratabilirsiniz. Bu CMS çözümlerinin yönetim ekranlarında rahatlıkla ürün ekleyip çıkartabilir, sanal pos entegrasyonları yapabilir, XML gibi entegrasyonlarla işleyen bir e-ticaret sitesi yaratabilirsiniz.
OpenCart & Magento link:  www.opencart.com | www.magentocommerce.com

  • Dropbox & Logmein & TeamViewer gibi çözümleri kullanarak mobil olun.Dropbox (Online Dosya Depolama Sistemi) hesabı açarak 2 GB’a kadar ücretsiz bir şekilde üniversite slide’larınızı, büyük program dosyalarını arkadaşlarınızla rahatlıkla paylaşabilir, iphone & android gibi telefon veya tabletlerinizden rahatlıkla dosyalarınıza erişebilirsiniz. Logmein & Teamviewer gibi çözümleri kullanarak ise ücretsiz olarak nerede olursanız olun, evinizdeki veya yurdunuzdaki bilgisayarı uzaktan yönetebilirsiniz.Dropbox & Logmein & TeamViewer link: www.dropbox.com | www.logmein.com | www.teamviewer.com
  • Excel, SQL, Access öğrenmeye çalışın.Linkedin’de veya kariyer sitelerinde bu üç programı arattığınızda oldukça yüksek bir aranma hacmi olduğunu göreceksiniz. İş hayatında, her evresinde size bu programları bilmek hayatınızı kolaylaştıracaktır, hatta daha iyi bir motivasyon olarak daha yüksek maaşlar ile çalışmanızı sağlayacaktır

Son olarak şu hatırlatmayı yapmak da fayda var. Artık internet sektöründe çalışıyorum diye bir kavram çok genel kaçıyor. Unutmayın ki her sektörün, her işin artık bir e-hali var. Bu yüzden üniversitede internet & bilgisayar teknolojileri ile alakalı yeteneklerinizi, bilgilerinizi artırmak hangi sektörde olursa olsun sizi bir adım öne geçirecektir. İş fikriniz ne olursa olsun kendi işinizi kurmak konusunda size hız kazandıracaktır.

Ve bitişi de Burak Büyükdemir’in biz İTÜ İşletme Mühendisliği insanlarının hayatına girdiği ilk organizasyonumuz olan www.e-fikrim.com den bir fotoğraf ile yapalım.