Blog

Ümitsizliğe kapılanlar için 10 iyimser ve ilham verici söz

Hayatta her zaman gerçekçi olmak gerekir. Gerçekçi hayal ve hedefler hem başarıya ulaşmanızı sağlar hem de büyük hayal kırıklıkları yaşamanıza engel olur. Bir girişimci olarak da hayal ve hedefleri nereye koyacağınızı bilmeniz gerek. Hayaller gerçekçi olmalı ama büyük düşünmenize de engel olmamalı.

Elbette büyük düşünmek demek büyük hedefler koymak demek ve bunlara ulaşmak çok çalışmanın yanı sıra çok da zaman alıyor. Dolayısıyla bu yolda ilerlerken ya da bu yola çıkmak üzereyken sizi umutsuzluğa düşürecek düşünceler aklınızı kemiriyor olabilir. Bu sebeple size ilham verebileceğini düşündüğümüz, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı birkaç insanının söylediği iyimser sözleri bir araya topladık.;

– Dünyayı değiştirmek için bir an bile beklemek zorunda olmamamız ne kadar da muhteşem. Anne Frank

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek, dünyada güzel bir iz bırakmak için beklemenize gerek yok. Geçmişte insanların neler başardığına bakın. İmkanları mümkün kılmak sizin elinizde ve bunun için bir an bile beklemenize gerek yok.

– Kuşlar gökte özgürce uçar, birlikte harika daireler çizerler. Peki onlar bunu nasıl öğrendi? – Düştüler ve düşmeye devam ediyorlar. Mevlana

Kendi işinizi kurmak demek bazen mücadele etmek, zorluklara göğüs germek demektir. Büyük şeyler başaran insanların hiçbiri bu noktaya kolay gelmedi. Siz de düşecek, korkacaksınız.  Uçmayı ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.

– Karanlıkta parlayan, daha güçlü bir ışık verir – Doniel Katz

Elbette zor zamanlar geçireceksiniz. Bazen her şey kötüye gidiyor gibi görünecek. Ancak bu anlarda bir umut ışığı çok şey ifade edebilir. Ona tutunmalı ve ışığınızı parlatmalısınız.

– Aşkın zıttı nefret değildir. Farksızlıktır. Sanatın zıttı çirkinlik değildir. Farksızlıktır. İnancın zıttı sapkınlık değildir. Farksızlıktır. Ve hayatın zıttı ölüm değildir. Farksızlıktır.

Siz farklısınız. Hayatta her şey bu farkınızı koruyabilmenizle alakalı. Elbette bazı şeyler öğrenecek, başkalarının tecrübelerinden faydalanacaksınız. Ancak günün sonunda sizi farklı ve başarılı kılacak şey her işe kalbinizi koymak. Farkınızı yitirirseniz diğerlerinin bir kopyası olursunuz.

– Hayat iki şekilde yaşanır: ya hiçbir şey mucize değilmiş gibi ya da her şey bir mucizeymiş gibi. Einstein

Mucizelere inanmak zor olabilir. Ancak kısa bir an için düşünün: vücutlarımız hala hayret ettiğimiz bir düzenle işliyor. Dolayısıyla aslında her sabah uyanmak bile bir mucize. Yani siz bir mucizesiniz. Bunun hakkını vermelisiniz…

Mümkün olduğunda kibar olur. Bu her zaman mümkündür. Dalai Lama

Belki bunu listesinin ilk sırasına yazmanız pek mümkün olmayabilir. Elbette rekabette sert davranışlar sergilemeniz gereken zamanlar olacaktır. Ancak günümüzde başarılı girişimcilere, liderlere bakarsanız hepsinin kibar yönünü koruduğunu görürsünüz. Bu yönünüzü koruyun. Başarı, insanları incittiğinizde daha az anlamlı olacaktır.

– Öne geçmenin gizli formulü harekete geçmektir. Mark Twain

Öncüler, liderler bulundukları yere gökyüzünden inmedi. İmkanlar kucaklarına altın tepside de gelmedi. Hepsi bir şeyleri başarmak için kendi başlarına harekete geçti ve diğerlerinden sıyrılmayı başardı. Dolayısıyla bu an sizin için de başlamak için doğru an.

Hiç durmadığınız sürece ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yok. Konfüçyüs

Hızlı olmak önemlidir. Özellikle günümüzün rekabet koşullarında. Ancak bazen iyi şeyler yapmak biraz zaman alabilir. Yavaş giden süreç sizi umutsuzluğa sürüklememeli. Eğer sonunda siz kazanacaksanız…

– En büyük zayıflığımız vazgeçmektir. Başarmanın en kesin yolu her zaman bir kez daha denemektir. Edison

Bu konuda o kadar fazla örnek var ki. 50 yatırımcıyla görüşemeyip 51. yatırımcıdan beklediği desteği gören girişimcilerin hikayeleri gerçek. Eğer ilk seferde vazgeçerseniz başarmanız asla mümkün olmayabilir.

– Asla yeni bir hedef koymak ya da yeni bir hayal kurmak için geç değildir. C.S. Lewis

Yaş sadece bir rakamdan ibarettir. 74 yaşındaki Neelie Kroes, Avrupa Birliği içerisindeki rolünün ardından şimdi Hollanda’nın girişimcilik konusunda kültür değişimi yaşaması için çalışıyor ve bu konuda gerçekten başarılı. Dolayısıyla hayattan vazgeçmek için bir yaş sınırı olduğunu düşünmemizin de bir anlamı yok.

 

Kaynak