Blog

Uluslararası Pazarda Rekabet Avantajı Yakalamak

Geliştirdiğiniz ürüne “yeni dil seçenekleri” ekleyerek girişiminize güçlü bir rekabet avantajı sağlayabilirsiniz. Uygulamanıza eklediğiniz her bir dil, şirketiniz için yeni bir pazar demektir. Eklediğiniz dil ister Fransızca olsun, ister İspanyolca ya da Portekizce fark etmez, global bir şirket olma yolunda ilerlemek için atılacak en önemli adım portföyünüze yeni diller eklemektir.

Çok dil stratejisini edinmenin gerçek avantajları nelerdir? Everypost; sosyal medya yönetimi akıllı telefon uygulaması daha lansman aşamasında 6 dil seçeneği ile piyasaya sürüldü. Bunun sebebi bir girişim şirketi için büyük rakiplerinin yanında daha az maliyetli fakat akıllı bir strateji edinerek öne geçme avantajını elde etmekti. Nitekim Eveypost bu sayede uluslararası pazara girme şansı elde etti. Daha fazla kullanıcıya ulaşarak marka bilinirliğini arttırdı ve daha fazla geri bildirim aldı.

Uygulamaya eklenen her yeni dil, daha çok müşteriye erişme fırsatı demektir. Çok dil yaklaşımı, düşük maliyetli pazarlama stratejisidir. Daha geniş bir kitleye erişmenize ve yeni pazarlara -daha çok maliyet gerektiren diğer yaklaşımlardan farklı olarak- düşük maliyet ile markanızı duyurmanıza olanak sağlar.

Everypost uygulaması için Facebook’tan gelen kullanıcı sayısı 17 milyonda kalırken yalnızca dil seçeneklerine Japoncayı ekleyerek Japonya’da 101 milyon internet kullanıcısına ulaşmıştır. Japonya pazarı için Japonca dil seçeneği Everypost sosyal medya uygulamasının tercih edilmesinin temel sebebidir.

Bir Fransız girişimi olan Likebook, kullanıcıların Facebook güncellemelerini, yorumlarını ve fotoğraflarını toplayarak ciltli bir kitap halinde kullanıcıya sunmaktadır. Bu girişim 6 dil seçeneği ile piyasaya girmiş bu sayede Brezilya’da devasa bir büyümeye ulaşmıştır. Uygulama şu anda dünyanın 2. en büyük Facebook kullanıcı sayısını elinde tutmaktadır.

“Ulaşabildiğin kadar çok kullanıcıya ulaş” stratejisini benimseyen bir diğer girişim Kiip, kullanıcılara kendi reklamlarını oluşturma fırsatı sunmaktadır. Kiip; Latin Amerika, Avrupa, Orta Asya ve Japonya dillerini içeren 11 farklı seçenek ile piyasaya girmiştir. Bu sayede Kiip uygulaması büyük bir kullanıcı sayısına ulaşmış ve bu kullanıcılardan gelir elde etme fırsatını yakalamıştır.

Çok dil ile iş geliştirmek yalnızca global dünyaya açılmayı değil aynı zamanda marka bilinirliğinin arttırılmasında da büyük bir olanak sağlamaktadır. İnternet ya da mobil uygulamalarını İngilizce kullanmayan kullanıcılara kendi dil seçeneklerini önermek, o pazarda sizi bir adım öne taşır.  Uluslararası pazarda rekabet avantajı yakalamak istiyorsanız enerjinizin ve zamanınızın önemli bir kısmını bu alana yatırmak girişiminiz için doğru strateji olabilir.

Kaynak:

Why every startup should consider a multilingual strategy