Blog

Uber’in yeni planı: evden eve nakliyat

Uber, dünya çapında kendi alanında en hızlı yayılan model olmasının yanı sıra iş modelini geliştirmek için sürekli çalışmalar yapıyor. Birçok ülkede taksi çağırma sistemlerine rakip olmasına rağmen UberX, Uber Black gibi seçenekler Uber’in farkını ortaya koyuyor.

Henüz Uber’in iş modelini tam anlamıyla yürürlüğe geçiremediği bir gerçek. Bu konuda en büyük sıkıntı taksi lobisi ve yasal mevzuatlar konusunda yaşanan anlaşmazlıklardan geliyor. Ancak bu Uber’i yeni modeller geliştirmekten geri bırakmıyor. Şirket kısa bir süre önce New York şehrinde bisiklet teslimatı modelini denemeye başlamıştı. Şimdi dünyanın diğer ucunda, Hong Kong’da başka bir servisi deniyorlar.

Hong Kong’da hayata geçirilen yeni servisin ismi Uber Cargo. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu hizmet yolcu taşımacılığından ziyade eşya taşımacılığına yöneliyor. Sistemde otomobiller yerine daha yüksek yük taşıma kapasitesine sahip minibüsler kullanılıyor. Böylece büyük eşyaları şehir içerisinde bir noktadan diğerine göndermek ya da evinizi bir yerden diğerine taşımak için bu servisi kullanmanız mümkün. Uber, aracı size bir şoför ile birlikte sağlıyor ve bu kişi size yükleme ve boşaltma esnasında yardım edebiliyor. Dilerseniz siz araçla seyahat edebiliyor ya da aracın durumunu uzaktan, mobil uygulama aracılığıyla takip edebiliyorsunuz.

Uber, sistemin şimdilik sadece Hong Kong’ta kullanıldığını açıkladı. Elbette başarılı olursa diğer ülkelere de yayıldığını görebiliriz.