Blog

Uber’in hızlı büyümesi yatırımcıları çekmeye devam ediyor

Uber son dönemde yaşadığı sancılı olaylara rağmen büyümeye devam ediyor. Etkileyici büyüme rakamları da girişimcileri Uber’e yöneltiyor.

Uber’in değeri bundan yaklaşık 1 yıl önce 3,5 milyar olarak kabul ediliyordu. Birkaç ay önce ise şirketin tahmini değerinin 17 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. O günden bu yana Uber için işler çok da sorunsuz ilerlemiyor. Amerika da dahil olmak birçok ülkede şehirler bir bir Uber’e yasaklar koyuyor. Ayrıca Fransa’daki ‘güzel kadın şoförler‘ gibi kampanyalar ve şirket içinden gelen ‘bazı basın mensupları takip ediliyor‘ şeklinde iddialar Uber’in halka ilişkiler facialarına dönüştü.

Ama tüm bunlar Uber’i durdurmaya yetmiyor. Zira şirket bugün 1.2 milyar dolar daha yatırım aldığını duyurdu. Böylece Uber’in şimdiye kadar aldığı toplam yatırım miktarı 2.7 milyar dolara ulaştı. Yeni yatırım sürecinde Uber’in değeri ise 40 milyar dolar olarak kabul edildi. Yani Uber’in değeri 2014 yılı içerisinde önce 17 milyar dolara ve ardından da 40 milyar dolara yükselmiş oldu.

Uber’in tüm rakamları alt üst edecek şekilde büyüyor olması şirket içerisinde bazı problemler yaratmaya başlamış. Bunu basınla yaşanan son olayda da görmek mümkün. Bu sebeple CEO Travis Kalanick, yeni yatırımın özellikle şirket içi yapılanma ve genişleme süreçlerine harcanacağını açıkladı. Bu denli hızlı büyümenin şirkette büyüme sancıları yarattığını söyleyen Kalanick, hatalardan ders aldıklarını ve bundan böyle çalışan kadrosuna daha fazla yatırım yapacaklarını dile getirmiş.

Uber’in gelecekte 200 milyar dolar değere ulaşabileceğine dair öngörüler artık o kadar da uzak görünmüyor…