Blog

UberEverything: Uber için hiçbir zaman ”yeterli” değildir

Uber’in şimdi de bir e-ticaret servisi açmak üzere olduğu iddia ediliyor.

Silikon Vadisi’nin son gözdelerinden, değeri 40 milyar doları aşan ve çok hızlı büyümeye devam eden Uber, bir yandan çalışan hakları – sözleşme gibi konularla uğraşırken bir yandan da taksicilerden ve yerel kurumlardan gelen yoğun baskılarla uğraşıyor. Buna rağmen şirketin yayılma planları son sürat devam ediyor. Daha önce paylaşım ekonomisi modelini yolcu taşımacılığından ev taşıma ve hatta UberEat ile yemek taşımacılığına kadar genişleten şirket, şimdi de bir e-ticaret servisini hayata geçirmeyi düşünüyor olabilir. Recode‘un şirkete yakın kişilere dayandırdığı haberine göre Uber, internet alışverişlerinin dağıtımına da talip olmayı düşünüyor. Şirketin bu noktadaki hedefi kurye gibi aynı gün içerisinde hızlı teslimatlar yapan bir servis oluşturmak. Elbette bunu paylaşım ekonomisiyle gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.

Daha önce benzer sistemleri hayata geçirmeyi hedefleyen girişimler olduğunu duymuştuk. Ancak şimdiye kadar bu geniş kitlelere ulaştırabilen olmadı. Uber de öncelikle küçük ölçekli, pilot bir proje ile başlamayı düşünüyormuş. Recode’a göre şirket öncelikle Manhattan’daki lüks markaların hızlı dağıtımlarını yapacak.

Uber’in bu tür yan iş kollarını şirket içerisinde ”UberEverything” olarak anılan yeni bir departmana devrettiği söyleniyor. Öyle ki bu platformun kendi müdürü bile varmış ve direkt olarak Uber CEO’su Travis Kalanick’e bağlı olarak çalışıyormuş.

Uber’in bu tür servisleri ne kadar yayılır ve başarılı olur bilemiyoruz. Ancak Uber’in bu agresif tarzını sürdürmesi halinde hızlı büyümesinin devam edeceğini söylemek güç değil. İlerleyen yıllarda Uber’in değerinin Google seviyesine kadar çıkacağı tahmin ediliyor.